Ngec shpronësimi i tokës për ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10-D

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 01.02.2024, 19:11

Shpronësimi i tokës për ndërtimin e korridoreve 8 dhe 10d ka ngecur. Nga raporti i Mbikëqyrjes për korridoret që do të ndërtojë konsorciumi amerikano-turk “Bechtel dhe Enka”, rezulton se shteti deri më tani ka shpronësuar vetëm 58% të tokës për autostrada Tetovë – Gostivar, Gostivar – Bukojçan – Qafë Thanë dhe Prilep – Manastir.

Mjetet për shpronësim llogariten rreth 300 milionë euro. Shteti, sipas autoriteteve, do ta blejë tokën me çmim tregu që llogaritet në bazë të taksës së pasurisë që paguan pronari i pronës.

Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore deri më tani i ka paguar “Bechtel dhe Enka” rreth 235 milionë euro, ndërsa këtë vit planifikohet të transferojë 250 milionë euro të tjera direkt nga buxheti i shtetit.

“Bechtel and Enka” ka ndërtuar autostradat edhe në Kosovë, ku dje u shpall aktgjykimi për pagesë të kundërligjshme prej 53 milionë eurosh. Ish-ministri i Infrastrukturës së Kosovës, Pal Lekaj, është dënuar me tre vite e tetë muaj burgim për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe dëmtim të qëllimshëm të buxhetit të shtetit. Gjithashtu atij iu ndalua për tre vite e gjysmë ushtrimi i funksioneve publike në administratën publike.

Me burg u dënuan edhe sekretari i tij, drejtori i prokurimeve dhe këshilltari i ministrit.

Përveç Maqedonisë dhe Kosovës, “Bechtel dhe Enka” ishte prezente edhe në Shqipëri, Kroaci dhe Rumani, ku pati afera korruptive. Kroacia dhe Rumania u detyruan të anulonin para kohe kontratat e tyre me konsorciumin amerikano-turk.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit