Kullë tjetër 200 metra me bekimin e Veliajt! Ndërtues oligarku Besnik Bami dhe turku Çelik i BKT

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 15.01.2024, 15:28

“Leje Zhvillimi për objektin: “Godinë multifunksionale “Barcelona Tower”, me vendndodhje në Rrugën: “Ibrahim Rugova”, Bashkia Tiranë”, me subjekt zhvillues shoqërinë “Bami Holding” sh.p.k.”,-është njëra prej 12 lejeve për kulla në kryeqytet të miratuara nga Këshilli Kombëtar i Territorit për vitin 2023.

Kryeqytetit do i zihet fryma nga betoni teksa ngrihen kullat qiell-gërvishtëse me para droge, të pastruara për pushtetarët apo nga paratë e taksave të popullit.

Këtë radhë oligarku që do ngrejë kullën e quajtur “Barcelona Tower” është oligarku Besnik Bami i “Bami shpk”, përfitues i qindra tenderave publikë e miliona eurosh nga paratë e popullit shqiptar.

Qendra e Tiranës do të lulëzojë nga paratë e lara në beton teksa në cepat e këtyre kullave do ulen të varfërit për t’u lypur lëmoshë atyre që i kanë vjedhur popullit.

Kulla 202 metra e lartë me 54 kate, 6 nëntokë, do të ndërtohet aty ku është Shtëpia e Gjetheve dhe filiali i BKT, ngjitur me selinë e PS nga ku miratohet betonizimi i Tiranës. Kjo kullë do të jetë ngjitur me Green Tower Forever tek Gjykata.

Zotëruese e truallit ku do të ndërtohet përbindëshi gjigant është turku Ahmet Çalik i BKT. Kompania e tij Arkestate zotëron po ashtu të gjitha pronat e ish-Albtelecom, pasi e falimentoi kompaninë dhe e shiti.

Kjo nuk është kulla e vetme që do të ndërtojë Çalik. Me lejen e Erion Veliajt do ndërtohen edhe dy kulla të tjera me mbi 40 kate, njëra prej tyre tek ish-selia qendrore e BKT.

Rama ka deklaruar se është ende i pakët numri i kullave në Tiranë dhe numri i kullave në të ardhmen do të jetë i konsiderueshëm.

Kjo gjë cilësohet pozitive nga qeveria dhe patronazhistët duke iu shitur përrallën me mbret se “përmirësohet imazhi i qytetit dhe investohen miliarda euro e taksa që mbledh bashkia është e lartë dhe përdoret në përmirësimin e pjesës tjetër të qytetit.”

Kur në fakt realiteti është se Tirana po shndërrohet në një kryeqytet fasadë me bekimin e kryetarit me para të pastruara në kulla e më shumë para të futura në xhepin e pushtetarëve.

Sipas kësaj liste Barcelona Tower do jetë kulla e 7-të më e lartë në botë përsa i përket kullave të përdredhura.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroi i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dom Gabriel Grabanica
  Dom Gabriel Grabanica është prifti nga Ulqini, i cili në 19 janar ndërmori një sfidë të rrezikshme vetëm për të mbajtur meshën e shenjtë të festës tradicionale të kësaj zone, Shën Sebastianit. Tetë orë rrugë në këmbë, mes dëborës, ngricave dhe shkëmbinjve, për të çuar fjalën e Zotit në Currajn e Epërm të Tropojës, fshatin më të izoluar të veriut, me vetëm dy banorë.
  Klera Çaku
  Klera Çaku, 13-vjeçarja e cila është shpallur kampione Europe dhe Bote në shah. Ajo ka regjistruar një sukses të madh në sportin e shahut, duke lartësuar emrin e saj por edhe të Shqipërisë.
  Naim Shehaj
  Naim Shehaj, ish-efektiv policie, i cili gjeti në rrugë, portofolin dhe telefonin e një qytetari. Pasi kreu verifikimet, ai arriti të bjerë në kontakt me personin dhe ia dorëzoiji të dyja, si telefonin, ashtu edhe portofolin. Veprimi i tij është vlerësuar nga shumë qytetarë.
  Djemtë në Mat
  Djemtë në Mat që shpëtuan nga makina që po përmbytej shoferen. Një automjet u mor nga rrjedha e lumit dhe disa djem, u benë varg për të shpëtuar shoferen, që mezi po dilte nga automjeti. Ky veprim ëhstë duartrokitur nga shumë komentues.
Haram i muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Xhemal Loka
  Xhemal Loka, bashkëshorti i Bedrie Lokës, i cili dhunoi dhe shtyu drejt vetëvrasjes këtë të fundit, nënë e katër fëmijëve. Xhemal Loka e dhunonte vazhdimisht Bedrien fizikisht dhe psikologjikisht. Pas gjithë kësaj torture, 41-vjeçarja i dha fund jetës.
  Armand Liloi
  Armand Lilo, oligarku i kullës “Corner Residence”, i cili nga neglizhenca në ndërtimin e kullës së tij, dy qytetare u plagosën. Ata po kalonin rrugën dhe një skelë u ra nga lart duke i lënë pa ndjenja në tokë. Armand Lilo kishte kursyer para për një tunel për kalimin e këmbësorëve.
  Klod Allajbeu
  Klod Allajbeu, pronari i spitalit Amerikan, në godinën e të cilit nuk kanë fund vdekjet e shqiptarëve. Allajbeu e ka kthyer këtë spital në një vend ku vetëm grumbullohen para nga shqiptarët dhe nuk shërohen njerëz, por vdesin. Rasti i fundit është vdekja e një 28-vjeçareje nga Lushnja, e cila humbi jetën pak orë pas operacionit për heqjen e dhjamit.
  Reanto Muhaj
  Reanto Muhaj, shqiptari në Florida, i cili vrau bashkëshorten e tij dhe rrëmbeu vajzën e vogël. Renato vrau Suela Saliaj në sy të vajzës 8-vjeçare dhe u largua me këtë të fundit. Pak orë më vonë, ai u arrestua nga policia dhe sot rrezikon dënimin me vdekje.
  Lorela Kapaj
  Lorela Kapaj, 31-vjeçarja shqiptare, e cila shfrytëzonte vajza të mitura për prostitucion në Greqi. Lorela lidhte miqësi me vajzat e mitura dhe më pas u gjente klientë me pagesënë bazë të një përqindjeje. E reja shqiptare jetonte në lagjen Colonos të Athinës dhe është nënë e një djali.
  Dervish Hasi
  Dervish Hasi, kirurgu në QSUT, i cili u arrestua, pasi kishte abuzuar seksualisht me një 14-vjeçare, prej dy vitesh. Hasi e prezantonte të miturën e si gruan e tij të katër dhe ndër të tjera, marrëdhëniet seksuale që kryente me të, i filmonte dhe ua dërgonte tre grave në Whatsapp
  Dy të rinjtë nga Kosova
  Dy të rinjtë nga Kosova, që vranë pa mëshirë, 18-vjeçarin Lulzim Fejzullahu. Eltion Kadriu 16 vjeç dhe Artiol Abdullahu 17 vjeç e përplasën me makinë Fejzullahun dhe më pas e goditën me shkop për ta vrarë. Dy të rinjtë janë djem biznesmenësh në Podujevë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit