12-vjeçarja përfundon në koma me dëmtim në mushkëri pasi piu vape

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 21.12.2023, 08:29

Një vajzë 12-vjeçare pësoi dëmtim të mushkërive dhe kaloi katër ditë në koma pasi piu vape.

Sarah filloi të pinte cigare elektronike në moshën 9-vjeçare dhe fshihte shkopat e vape nga mamaja e saj. Kur mamaja e saj e mori vesh, ajo u përpoq ta ndalonte por nuk mundi.

Sarah merrte një sasi të madhe shkopash vape gjatë verës. Ajo blinte cigare elektronike pa recetë dhe u bë e varur nga nikotina.

Kur 12-vjeçarja u sëmur dhe u dërgua në spital, mjekët kuptuan se e reja kishte vetëm një mushkëri funksionale dhe e futën në koma të induktuar me shpresën për ta ndihmuar të shërohej.

Sarah tani po shërohet, por ka mbetur me dëmtime të përhershme në mushkëri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit