“Paguam lekët për guidë por GLOBAL TOURS na mashtroi”

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 29.11.2023, 22:07

Dhjetra qytetarë kanë denoncuar pranë Joq Albania një ankesë ndaj një agjencie me vendndodhje në Tiranë në Rrugën e Durrësit, e quajtur GLOBAL TOURS. Qytetarët shprehen se kishin paguar paratë për të realizuar një tur me guidë në Dubrovnik të Kroacisë.

Por për habinë e tyre më të madhe, pas nisjes së autobusit, mësuan se me ta ishte vetëm shoferi por jo guida. Turi përfshinte ndalesë me guidë në qytetet e Budvës, Dubrovnikut dhe Kotorit por në fakt tjetër gjë ndodhi.

Sipas qytetarëve, në Budva autobusi ndaloi thjesht për të zbritur disa pasagjerë që kishin prenotuar në një hotel aty dhe më pas vazhdoi rrugën drejt doganës pa e bërë fare turin me guidë të qytetit të Budvës, sipas programit që iu ishte dhënë qytetarëve dhe për të cilin ata kishin paguar.

E njëjta gjë ndodhi edhe më mbërritjen në Dubrovnik të Kroacisë. Shoferi thjesht i la pasagjerët tek hoteli dhe u tregoi rrugën se nga duhej të kalonin për në qytetin e vjetër. Edhe në këtë rast nuk pati guidë të qytetit të Dubrovnikut.

Hoteli ishte rreth 20 minuta në këmbë larg qytetit historik dhe qytetarëve që kishin paguar paratë iu desh të orientoheshin vetë brenda qytetit të vjetër pa kuptuar asgjë se ku ishin atraksionet që guida duhet t’u shpjegonte sipas programit dhe për të cilën kishin paguar paratë.

Imagjinoni pak se si njerëz në moshë apo pa njohuri të gjuhës angleze mund të orientoheshin në një qytet të huaj pa një guidë. Përveç kësaj, qytetarët shprehen se në program ishte edhe vizita tek ura Tudjman, por kjo vizitë nuk u realizua fare.

Qytetarët shprehen se edhe në kthim, sipas programit duhet të bënin një ndalesë me guidë në Kotor, por edhe këtu ndodhi e njëjta gjë. Autobuzi thjesht i la pranë qytetit të vjetër pa asnjë shpjegim apo guidë.

Për më tepër, qyetarët denoncojnë se nga agjencia nuk u është dhënë asnjë faturë tatimore sipas ligjit por vetëm një mandat pa vlerë ligjore.

Ndërkohë pas publikimit të lajmit, ka reaguar edhe agjencia Global Tours Albania:

Reagim Publik! Në lidhje me një lajm të publikuar te JOQ ne vendosëm të bëjmë publik reagimin tonë në faqen tonë të biznesit sepse vetëm në këtë mënyrë do jemi më transparent me të gjithë klientët tanë! Ne faqen” JOQ “është publikuar një ankesë e një klienti që ka qenë pjesë e udhetimit tonë në Dubrovnik dt 25 – 27 Nëntor në hotel Rixos Premium. Ky klient në asnjë moment në lidhje me ankesën e tij s’ka kontaktuar agjensinë tonë por ka zgjedhur të komunikoj vetëm me JOQ. Ne si agjensi kemi kontaktuar të gjithë klientët tanë që ishin pjesë e këtij udhëtimi dhe kemi marë reagimet e tyre nese ka pasur apo jo pakënaqësi gjatë udhëtimit. Ky udhëtim për shkak të numrit të vogël të rezervimeve është realizuar pa shoqërues nga agjensia por agjensia jonë në mënyrë transparente ka njoftuar klientët para udhëtimit se nuk do ketë shoqerues. Të gjitha komunikimet me klientin i cili ka dashur të shkaktojë dëme të imazhit tonë janë në foto ku mund te shikohet qartë që i është shpjeguar se guida nuk do jetë në udhëtim dhe pasi ka rënë dakort ka prenotuar. Gjithashtu në foto mund të gjeni dhe vleresimet e te gjithë klienteve pjesemarres ku shikohet qartë që gjithcka ka shkuar shumë mirë dhe janë te kënaqur me shërbimin që ne kemi ofruar! Pa dyshim që ka raste dhe ne gabojmë por nuk i kemi mohuar asnjëherë gabimet tona dhe jemi munduar gjithmone ti korrigjojme me cdo klient. Per ne jeni gjithmonë të rëndësishëm dhe duam te ju falënderojmë dhe për mbeshtjen qe na keni dhe me komentet e juaja! Kush do qe ka dëshirë mund ta beje share kete reagim ne menyre qe ti themi ndal lajmeve ta paverteta! Në lidhje me JOQ duam te ju vëmë në dijeni që gjatë gjithë komunikimit, s’janë treguar ne asnjë moment profesionalist në punën e tyre dhe kanë shkelur një ligjin Nr.9887,datë 10.3.2008 PËR MBROJTJEN E TË DHËNAVE PERSONALE. Nëse duan te tregojnë profesionalizem mund te bëjnë publik dhe ata reagimin tonë zyrtar! Duam te falënderojmë dhe gjithë klientet tanë për mbeshtjen e tyre. KËNAQËSIA JUAJ PRIORITETI JONË! Stafi Global Tours Albania: Flamuri, Anjeza, Etniku, Juventila, Anxhela, Dea. (Armela eshte ne Venecia:)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Njeriu i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Emira Selimi
  Emira Selimi, shqiptarja nga Manastiri, e cila po mbron gjuhën shqipe. Ajo ka ndërmarrë nismën, për ngritjen e një bibloteke në qytetin e Manastirit. Në bashkëpunim me studentë nga Kosova dhe Shqipëria, Emira po mbledh libra shqip për të ngritur këtë bibliotekë.
  Deoni i vogël
  Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, drejtuesi i Fondacionit “Firdeus”, i cili çdo ditë po vazhdon misionin e tij duke shpëtuar jetën e qindra fëmijëve të sëmurë. Më sipër janë edhe fëmijët, jeta e të cilëve është shpëtuar falë këtij Fondacioni të drejtuar nga Naçi. Ai kujdeset që çdo rast të përcillet tek çdo shqiptar dhe më pas gjithçka të përfundojë me sukses.
  Sylvinho
  Sylvinho, trajneri i Kombëtares shqiptare, i cili arriti të riorganizojë klubin dhe futbollistët dhe falë kësaj sot jemi në Euro 2024. Përzgjedhja e futbollistëve si dhe fryma e grupit që ai krijoi janë për t’u vlerësuar. Një pjesë të madhe të meritës për suksesin e Kombëtares i takon atij.
  Afrim Bunjaku
  Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas tre fëmijë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patriot, që jo vetëm po luan një rol të rëndësishëm në zbulimin e historisë së Shqipërisë dhe trojeve shqiptare, por i angazhuar edhe në kauza të tjera. Këtë vit ai realizoi edhe rindërtimin e një shtëpie, për një familje ne nevojë në Librazhd.
  Shaqir Palushi
  Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar dhjetra familje në nevojë. Ai ka vendosur që një pjesë të fitimit të tij, t;i përdorë për bamirësi.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, shqiptar nga Mitrovica dhe politikan në Suedi. Ai u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Adnani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Altin Goxhaj
  Altin Goxhaj, avokati guximtar, i cili këtë vit fitoi betejën në Gjykatë kundër axhendës LGBTQ+, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Gjithashtu, avokati, ishte ndër të vetmit që foli për bashkëpunimin midis qeverisë dhe opozitës, në lidhje me kullën pas Operas.
  Mira Murati
  Mira Murati ka pasur një karrierë mbresëlënëse në vitin 2023, përsa i përket përfshirjes së saj në Inteligjencën Artificiale. Ajo është pjesë e kompanisë Open AI dhe mbikëqyr ekipet që qëndrojnë pas ChatGPT. Për një kohë të shkurtër ajo ishte edhe në krye të kësaj kompanie.
Haram i vitit 2023
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  Dan Hutra është autori i vrasjes së tre grave në zonën e Kamzës. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera.
  Erion Veliaj
  Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, sulmoi mediat që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Ai është zgjedhur nga qytetarët si “Harami i Muajit Mars”, për sulmin që bëri ndaj JOQ ALBANIA, pasi nuk bie dakord me shkrimet kritike dhe denoncuese.
  Odeta Dume
  Odeta Dume, moderatorja e emisionit “Pa Gjurmë”, e cila për disa klikime më shumë vendosi që lajmin e vdekjes së një 22-vjeçareje, t’ia jepte nënës së saj në transmetim LIVE. Nëna e gjorë ishte në Francë, kur mësoi lajmin tragjik, skenar, që Odeta e kishte “gatuar” për shikueshmëri më të lartë.
  Roland Xhaxho
  Roland Xhaxho akuzohet si shkaktar i vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin. Kjo ngjarje u shoqërua me protesta edhe nga qytetarët.
  Taulant Malaj
  Taulant Malaj masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  Naim Murseli
  Naim Murseli, porositësi i vrasjes së Liridonës, gruas së tij. Ai organizoi vrasjen e bashkëshortes për arsye ende të paqarta dhe pagoi një bashkëfshatarin e tij për ta ekzekutuar. Ditën tjetër ai priti miqtë dhe pranonte ngushëllimet për Liridonën që ia kishte marrë vetë jetën.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Pothuajse në gjithë vitin 2023, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kapur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit