Rexhë Byberi harron Tropojën, lë gjithçka në mëshirë të fatit

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 19.10.2023, 22:34

Rexhë Byberi është kryetari aktual i Bashkisë Tropojë. I kandiduar nga Partia Socialiste, Byberi duket se nuk e ka fare ndër mend të kujdeset për Tropojën dhe banorët e saj. Pavarësisht se në rrjetet e tij sociale reklamon sikur bën ndonjë punë, më shumë zotëria në fjalë është interesuar për të vjedhur sa të mundet me tendera të dyshimtë në shifra marramendëse.

Mjafton të përmendim rastin e pak muajve më parë kur vetëm për një rrugicë fshati, Byberi organizoi një tender në vlerë 700 milionë lekë të vjetra me TVSH. Por faktet tregojnë se ndonëse harxhohen kaq shumë para për rrugica fshati, në të vërtetë gjendja e qendrës së Tropojës së vjetër është ku të thërret qameti.

Shumë qytetarë janë ankuar se kryetari Rexhë Byberi e ka harruar tërësisht këtë zonë e cila paraqet probleme të mëdha. Mjafton të përmendim mungesën e infrastrukturës, mungesën e ndriçimit, mungesën e koshave të mbëturinave e madje edhe mungesën e pastrimit të pusetave të ujit. Qytetarët madje i kanë faktuar edhe me foto të gjitha këto denoncime e mungesa.

Ndërkohë gati 2 muaj më parë, JOQ publikoi ekskluzivisht një foto ku dallohej Kryetari i Bashkisë Tropojë, Rexh Byberi, në një takim në zyrë me Alma Kaçin dhe një person tjetër. Kjo e fundit u bë e njohur gjërësisht për videon skandaloze seksuale me protagonist tashmë ish-kryeatrin e Bashkisë Kukës, Safet Gjici. Nuk dihet se për çfarë motivacioni ka realizuar Alma Kaçi këtë takim me Rexhë Byberin, por shpresojmë që të mos ketë "ngrënë" paratë e fondeve për punët publike në Tropojë.

Në vijim do të gjeni mesazhin e mbërritur pranë redsaksisë sonë:

Pershendetje JOQ! Le te flasim pak te verteten. Kjo ketu eshte Qendra e Tropojes se vjeter, totalisht e harruar nga Institucionet Bashkiake, gjithashtu dhe nga Qendra Komunale e ketij fshati. Problemet e ketij fshati: 1: Mungesa e infrastruktures, 2: Mungesa e ndricimit, 3: Mungesa e koshave te mbeturinave, 4: Mungesa e pastrimi te pusetave te ujit. Shpresoj qe ky postim te bjere ne sy te Bashkise dhe te organeve drejtuese te ketij vendi.

FOTO 1: Mungesa e poçave të ndriçimit

FOTO 2: Thyerja e poçave të ndriçimit dhe papastërtia

FOTO 3: Infrastruktura rrugore në mëshirë të fatit

FOTO 4: Mungesa e punimeve të mirëmbajtjes së rrugëve

FOTO 5: Mungesa e poçave ndriçues

FOTO 6: Gardh rrethues i pariparuar dhe mbeturina

FOTO 7: Infrastrukturë rrugore e rrënuar

FOTO 8: Mungesë ndriçimi dhe mirëmbajtje e veprave të artit

FOTO 9: Mungesë mirëmbajtje e pronës publike

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Frrok Gjini
  I pari në listë është Frrok Gjini, deputeti socialist, i cili, ishte i vetmi që ngriti zërin në komision për vjedhjen që kompania ONE, po i bën shqiptarëve. Para disa deputetëve, ai tha se duhet të kërkohet llogari ndaj kësaj kompanie.
  i riu nga Fieri
  I dyti në listë ëshë i riu nga Fieri, i cili shpërndan ushqim dhe disa të holla për të pastrehët në qytet. Videoja e tij mori shumë komente pozitive.
  Endri Goxhaj
  I treti në listë është Endri Goxhaj, i riu që menjëherë sapo pa postimin për kalin që kishte ngecur në lumë në Berat, u angazhua personalisht që t’i shpëtonte jetën. Sot kali është në një fermë në Tiranë dhe ndodhet në gjendje shumë të mirë.
  Shaqir Palushi
  I katërti në listë është Shaqir Palushi, biznesmeni nga Kosova, pronar i Golden Eagle, i cili nëpërmjet Fondacionit Golden Eagle, ka ndihmuar me 10 mijë euro të miturën me sëmundjen e rëndë dhe ka vendosur që të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Mamaqi në Bubq. Ky akt bamirësie është duartrokitur nga shumë shqiptarë.
  Shqiptarët në Gjermani
  Në listë janë dhe shqiptarët në Gjermani, që pa i dridhur qerpiku u përballën me serbët në stadiumin në Leipzig. Ata ngritën flamurin shqiptar dhe bënë shqiponjën me duar, para serbëve që u vinin drejt për t’i kërcënuar.
  I riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë
  I gjashti në listë është i riu që dorëzoi mbi 1 milionë lekë të gjetura në rrugë. Ai tregoi se e dinte kush ishte i zoti i parave, por nuk kontaktone dot. Përmes JOQ ai gjeti të zotin e parave dhe i dorëzoi ato.
  Bujar Mulgeci
  I shtati në listë është Bujar Mulgeci. Tropojani që jeton në Angli, duke parë neglizhencën e qeverisjes vendore vendosi të dhurojë 12 mije euro për të shtruar rrugën e një fshati, që u vjen në ndihmë shumë banorëve.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Roland Dhe Ina Xhaxho
  Të parët në listë janë babë e bijë, Roland Dhe Ina Xhaxho, të cilët akuzohen si shkaktarët e vdekjes së 3-vjeçarit, pas trajtimit të disa dhëmbëve. Familjarët thonë se kur e kishin djalin në gjendje kritike, mjeku dhe vajza e tij nuk hapnin telefonin.
  Djemtë përdhunues
  Të dytët në listë janë djemtë vlonjatë që përdhunuan 26-vjeçaren, pasi i dhanë asaj pije alkoolike dhe drogë. Albi Ceno, Oltjan Tahiri, Gentjano Mehmeti dhe Vilion Kapaj kanë përdhunua rnë grup 26-vjeçaren nga Vlora. Dy prej tyre janë arrestuar ndërsa dy të tjerët janë në kërkim.
  Kozak Braçi
  Në listë është edhe tiktoksi Kozak Braçi. Ai është në listë pasi, pak ditë më parë ka goditur me shuplakë në kokë, një burrë dhe pamjet e dhunës i ka postuar në rrjetet sociale. Kjo video ka marrë shumë komente negative.
  Robert Staka
  Robert Staka, është shkodrani, që hiqej si gazetar në qytetin e Shkodrës. Ai dhunoi babain dhe e tallte atë në rrjetet sociale. Mësohet se Staka, aktualisht është në burg.
  Marinela Harmatini
  Marinela Harmatini, është zysha nga Shkodra, e cila mblodhi gati 200 mijë euro, me pretekstin se kishte burrin sëmurë, por sot nuk dihet ku është. Ajo është zhdukur bashkë me paratë.
  Emin Cekani
  Emin Cekani është taksisti manjak i kompanisë “Blue Taxi”. Ai ngacmoi seksualisht një turiste franceze, e cila u shokua dhe rastin e denoncoi në redaksinë e JOQ Albania. Pas publikimit nga JOQ, erdhi dhe reagimi i policisë.
  Kompania ONE
  Kompania ONE, është në listë për vjedhjen që po i bën shqiptarëve dhe shtetit. Këtë muaj, kompania ka thyer rekord me ankesa. Gjithashtu është kaur në flagrancë për mosdhënie faturash, si dhe mban peng klientët duke mos i prishur kontratën, pavarësisht afatit.
  Irfan Hysenbelliu
  pronari i dy fabrikave të birrës, pronar mediash dhe resorti, që lë pa paga punonjësit. Disa punonjës të tij kanë dalë në protestë, ndërsa të tjerë kanë denoncuar këtë skandal në redaksinë e JOQ ALBANIA. Hysenbelliu, ka disa muaj që nuk paguan shumë punëtorë.
  Manjaku në Durrës
  I nënti në listë është manjaku në Durrës, i cili sheh vajza të mitura dhe masturbohet para tyre. JOQ Albania ka publikuar dy raste të tij, një në autobus dhe një në një bar-kafe.
  Selami Bodi
  I fundit në listë është Selami Bodi, i cili mbyti gruan e tij në Itali. Pas një debati për arsye xheloizie ai e vrau gruan duke lënë jetimë katër fëmijë të mitur.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit