UEFA me “dorë të hekurt” për Shqipërinë, dy tribuna rrezikojnë mbylljen

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.09.2023, 19:08

Edhe pse Shqipëria fitoi ndeshjen ndaj Polonisë që u luajt në stadiumin “Air Albania”, UEFA nuk ka toleruar ato që ndodhën në fushë dhe jo vetëm.

Ditën e sotme UEFA ka gjobitur me 44 mijë euro FSHF-në për hedhjen e flakadanëve dhe sendeve të tjera në fushë si dhe bllokimin e rrugëve publike.

Gjithashtu UEFA ka urdhëruar mbylljen me kusht të tribunave pas portës në “Air Albania” për takimin e radhës.

Kështu UEFA ka vendosur:

• Të gjobisë Federatën Shqiptare të Futbollit me 30,000 euro dhe të urdhërojë mbylljen e pjesshme të stadiumit të Federatës Shqiptare të Futbollit (pra e gjithë tribunës veriore dhe jugore) gjatë ndeshjes së ardhshme të kompeticionit të UEFA-s në të cilën Federata Shqiptare e Futbollit luan si pritëse, për ndezjen e fishekzjarrëve, hedhjen e sendeve dhe aktet e dëmtimit. Mbyllja e pjesshme e stadiumit në fjalë pezullohet për një periudhë prove prej dy (2) vitesh, duke filluar nga data e këtij vendimi.

• Të gjobisë Federatën Shqiptare të Futbollit me 14,000 euro për bllokimin e rrugëve publike.

• Të paralajmërojë Federatën Shqiptare të Futbollit për sjelljen e pahijshme të skuadrës së saj.

• Të paralajmërojë Federatën Shqiptare të Futbollit për reklamimin e ndaluar të sponsorëve në çanta.

• Të paralajmërojë Federatën Shqiptare të Futbollit për mosrespektimin e kërkesave minimale mjekësore.

• Të paralajmërojë Federatën Shqiptare të Futbollit për organizimin e pamjaftueshëm dhe moszbatimin e një strategjie të duhur të ndarjes së biletave.

• Të paralajmërojë Federatën Shqiptare të Futbollit për mediat e paautorizuara në fushë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit