Diarre e dhimbje koke: Këto janë Simptomat që shkaktohen nga ‘vape’

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.09.2023, 00:02

Miliona njerëz në të gjithë botën pinë çdo ditë vape(cigare elektronike) por jo shumë i dinë në të vërtetë simptomat që mund të shkaktohen prej këtyre cigareve me shije të ndryshme.

Ndërsa është duhani në cigare që shkakton shqetësimet kryesore shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e mushkërive dhe sëmundjet e zemrës, nikotina në vape ka shumë efekte anësore negative.

Këto efekte anësore janë si më poshtë:

Mpirje e gjuhës

Një simptomë që përdoruesit e vape mund të përjetojnë është diçka e njohur si mpirja e gjuhës. Kjo është kur dikush ka mpirje në gjuhën e tij dhe gjithashtu mund të ketë një ndjenjë të shuar të shijes, si dhe një gojë të thatë.

Diarreja

Meqenëse lëngjet e vape vijnë në një sërë shijesh, shumë prej të cilave janë shumë të ëmbla, ëmbëlsuesit artificialë në to mund të shkaktojnë diarre dhe fryrje kur konsumohen në sasi të mëdha.

Probleme me frymëmarrjen

Përdoruesit mund të kenë probleme me frymëmarrjen si rezultat i përdorimit të cigareve elektronike. Njerëzit gjithashtu mund të përjetojnë acarim të gojës dhe fytit.

Dhimbje koke

Autoritetet shëndetësore paralajmërojnë gjithashtu se vape mund të shkaktojë dhimbje koke tek disa përdorues.

Ndërkohë që nikotina e cigareve elektronike mund të shkaktojë lodhje ose pagjumësi, marramendje dhe rrahje të shtuara të zemrës. Pirja e cigareve elektronike gjithashtu mund të rezultojë në komplikime shumë më serioze shëndetësore e deri në koma.

Këto cigare u prezantuan në Evropë qysh në vitin 2005 pasi u reklamuan si një alternativë më e shëndetshme për duhanin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit