Bosi i shtëpive të barit në listën e personave më të kërkuar në Europë

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 17.09.2023, 22:05

"Me kërkesë të policisë federale belge, të gjitha forcat policore europiane janë vënë në kërkim të Haredin Fejzullës, 58 vjeç, shqiptari i arratisur, i cili fitoi miliona euro nga tregtia e drogës në Belgjikë."

Kështu nis artikulli i një prej mediave më të mëdha belge. Prej kësaj fundjave, shqiptari është në listën e Europol-it te më të kërkuarit në Europë.

Haredin Fejzulla tërhoqi vëmendjen e hetuesve në verën e vitit 2013. Ai ngriti dhjetëra plantacione të paligjshme kanabisi në kryeqytet dhe në periferi të Brukselit midis viteve 2013 dhe 2019. Të paktën 22 plantacione u zbuluan nga policia.

Banda e Fejzullës kishte gjetur një mënyrë të veçantë për t'i fshehur ato plantacione. Ata nuk mbillnin kanabis në magazina. Me letra false, ata kontrolluan tregun e shtëpive me qira. Ata nënshkruanin një kontratë qiraje. Më pas në shtëpi, pa dijeninë e pronarëve, ndërtonin plantacione hashashi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit