Spasovski në Tiranë: Jemi të përkushtuar për evropianizim dhe përafrim me sistemet evropiane

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.09.2023, 22:55

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, mori pjesë në Konferencën e Ministrave të Punëve të Brendshme në kuadër të Procesit të Berlinit, e cila po mbahet në Tiranë, nga 13 deri më 15 shtator, ku marrin pjesë ministrat e procesi i brendshëm nga rajoni dhe vendet partnere të Procesit të Berlinit.

Spasovski theksoi se bashkëpunimi i filluar në kuadër të procesit të Berlinit, vazhdon si Berlin plus, me shpresën për arritjen e bashkëpunimit operativ si “Berlin Square”, duke dyfishuar efektivitetin dhe efikasitetin e punës dhe bashkëpunimit.

Lidhur me temën “Bashkëpunimi rajonal në luftën kundër krimit të organizuar”, Spasovski kujtoi Deklaratën e përbashkët për parimet e bashkëpunimit në fushën e shkëmbimit të informacionit për zbatimin e ligjit, të përgatitur nga Grupi drejtues për obligimet e ndërmarra në fushën e Sigurisë në kuadër të Procesit të Berlinit.

“Duke përmbushur njërën nga detyrat e përcaktuara në kuadër të Grupit Drejtues të lartpërmendur për realizimin e një ushtrimi hartografik për identifikimin e praktikave të mira dhe mangësive të mundshme, Ministria e Punëve të Brendshme të Republikës së Maqedonisë së Veriut në vitin 2021 realizoi një ushtrim simulimi për shkëmbim të informacionit në kohë reale për mbrojtjen e infrastrukturës kritike në Ballkanin Perëndimor, me pjesëmarrjen e oficerëve të policisë dhe prokurorëve nga vendet e rajonit”.

“Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Italisë, pra projekti IPA 2019 “Shtypja e krimit të rëndë në Ballkanin Perëndimor”, përgatiti një raport nga ushtrimi, duke vendosur praktika të mira dhe rekomandime për përmirësimin e bashkëpunimit policor ndërkombëtar në shkëmbimin e informacionit. Sot, në këtë këndvështrim dhe sërish nën kujdesin e procesit të Berlinit, do të doja të propozoja zbatimin e një tjetër ushtrimi të tillë simulues, por jo vetëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, por edhe me përfshirjen e vendeve partnere të BE-së”, theksoi Spasovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit