“Kuçedra” e tenderave Shpresa Joanidhi nuk ndalet, “kullufit” 350 MLN me një dorë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 11.09.2023, 22:28

“Kuçedra” e tenderave Shpresa Joanidhi nuk di të ndalet aspak miq! Kjo zonjë që nuk ka lënë tender pa marrë vazhdon e qetë “punën” e saj në koleksionimin e tyre pavarësisht se është arrestuar më parë për mashtrim ndaj shtetit.

Kujtojmë se në vitin 2019 Shpresa Joanidhi është arrestuar bashkë me disa biznesmenë të tjerë për akuzën e rëndë të mashtrimit nëpërmjet Tatimit të Vlerës së Shtuar. I gjithë grupi i tyre u akuzua nga ana e prokurorisë si shkaktarë të dëmeve që kapnin vlerat e disa miliona eurove ndaj shtetit shqiptare.

Madje për këtë shkak Shpresa Joanidhi ndryshoi edhe emrin e kompanisë nga "SHPRESA" SHPK" ne "DION-AL". Që prej atij momenti ajo vazhdon e qetë të “kullufisë” tendera njëri pas tjetrit. Rasti më i fundit është ky që do t’ju paraqesim sot.

Bëhet fjalë për procedurën me numër reference REF-71596-06-05-2023 dhe me objekt “LOTI 2 – Shërbim gatimi dhe shpërndarje ushqimi për Repartin Ushtarak nr.1040 (ROS), Zall-Herr”. Kjo procedurë është organizuar nga Agjencia Shtetërore e Prokurimeve të Përqëndruara.

Fondi limit është caktuar në shifrën 35,592,158 lekë të reja pa TVSH ose rreth 430 milionë lekë të vjetra me TVSH. Por nëse shfletojmë dokumentacionin e tenderit shikohet se kemi të bëjmë me një tender pa konkurrencë, pasi ka marrë pjesë vetëm një kompani. Pikërisht “DION-AL” sh.p.k e Shpresa Joanidhit.

Oferta e saj është 29,043,400 lekë të reja pa TVSH ose gati 350 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo shifër ndërkohë rezulton të jetë sa 82% e fondit limit duke rritur më tej dyshimet se fituesi dihej që në fillim. Epo, urime Shpresa! I ngrënç gëzuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit