Veliaj i jep tender ish-drejtorit të tij në Bashkinë Tiranë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 23.08.2023, 20:33

Erion Veliaj vazhdon i qetë me tenderat e dyshimtë që organizon çdo ditë. I mbajtur me hatër për kushedi se çfarë arsye nga SPAK, Veliaj vazhdon pa asnjë ndalim serinë e tenderave të çuditshëm. Në rastin që do t’ju paraqesim ditën e sotme, tregohet se si ai ka shpërblyer me një tufë milionash ish-vartësin e tij në Bashkinë Tiranë.

Bëhet fjalë për ish-drejtorin e Përgjithshëm të Zhvillimit Ekonomik në Bashkinë e Tiranës, Enkelejd Musabelliu. Përveçse përfituesi i fondeve shtetërore është një ish-vartës direkt i Veliajt, vetë tenderi ka tipare të dyshimta.

Më konkretisht bëhet fjalë për procedurën e prokurimit që mban numrin e referencës REF-71725-06-06-2023. Objekti është ”Shërbim Konsulence për hartimin e Strategjisë së re të Zhvillimit të Qëndrueshëm të Bashkisë Tiranë 2023-2027” dhe ka si fond limit shifrën 2,066,667 lekë të reja pa TVSH ose rreth 25 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Duke hulumtuar dokumentacionin përkatës të këtij tenderi shikohet se është kualifikuar vetëm fituesi dhe praktikisht i bie që ka garuar me veten e tij. Pra fituese është shpallur kompania Adriatica RC në pronësi të Enkelejd Musabelliu.

Vlera e ofruar prej tij është 2,000,000 të reja pa TVSH ose rreth 24 milionë lekë të vjetra me TVSH. Përveçse kemi të bëjmë me një mungesë totale konkurence në mënyrë që ish-vartësi i Veliajt ta kishte sa më të lehtë fitoren, vihet re edhe diçka tjetër.

Nëse krahasojmë vlerën fituese me fondin limit të tenderit, del se ajo është sa 97% e tij. Kjo “i vë kapakun” përfundimisht faktit se kemi të bëjmë me një tender të dyshimtë dhe me një fitues të paracaktuar. Shpresojmë ndërkohë që edhe SPAK të fillojë të hedhë ndonjë sy nga tenderat e shumtë abuziv të organizuara nga Bashkia Tiranë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria nga Vlora
  Zotëria nga Vlora, i cili shpëtoi nga mbytja vajzën e mitur nga Kosova. Ai u hodh me shpejtësi në det, bashkë me rroba për të shpëtuar të miturën që e kishin marrë dallgët.
  Vajza nga Gjakova
  Vajza nga Gjakova, e cila ndaloi makinën në mes të rrugës, për të ndihmuar të moshuarën që mezi po kalonte në vijat e bardha. Ajo i erdhi në ndihmë të moshuarës, derisa kjo e fundit kaloi rrugën.
  I riu nga Librazhdi
  I riu nga Librazhdi, i cili gjeti çantëm me tre mijë euro në rrugë dhe vendosi që ta dorëzonte. Ai e postoi çantën e gjetur në platformën që ka krijuar JOQ dhe prej aty u bë e mundur që çanta të dorëzohej tek i zoti.
  I riu në Gjirin e Lalzit
  I riu në Gjirin e Lalzit, i cili u kujdes për të miturin që kishte humbur në bregdet. I mituri, nuk dinte ku kishte familjen dhe i riu qëndroi me të derisa u bë i mundur gjetja e familjes së tij.
  Shqiptari, pronar i një furre në Slloveni
  Shqiptari, pronar i një furre në Slloveni, i cili ofroi bukë falas për të gjithë të prekurit nga tërmeti që u regjistrua në fillim të gushtit atje.
  Anxhelo Cara
  Anxhelo Cara, 19 vjeçari shqiptar, i cili, shpëtoi nga mbytja një vajzë në itali, por fatkeqësisht u mbyt vetë. Sipas mediave italiane, i riu i cili ishte nën shoqërinë e miqve të tjerë, po kthehej në breg pasi ishte zhytur në det, kur ishte ndalur për të ndihmuar një vajzë në vështirësi për shkak të dallgëve. E reja doli në breg, por ai nuk arriti dot.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Josif Gorrea
  I pari, Kryebashkiaku i Divjakës, Josif Gorrea, i cili ofendoi banorët që po protestonin për heqjen e plehrave. Ai nuk e mbajti dot gojën ndaj banorëve që kishin dalë të mbronin tokat e tyre nga plehrat që hidheshin pa kriter.
  Shoferi/ja që hodhi plehrat
  I dyti është shoferi/ja që në Durrës, hodhi si pa të keq plehrat nga xhami makinës. Të pasurit një makinë luksoze nuk të bën aspak të qytetëruar dhe i tillë ishte rasti i këtij/kësaj shoferi/eje.
  Familja hajdute
  Familja hajdute, që në bashkëpunim me njëri-tjetrin, vodhën para nga një furrë buke në Himarë. Ajo që i mori ishte nëna, por babë e bijë sollën të gjitha kushtet për këtë vjedhje, prandaj dhe ne e kemi quajtur vjedhje në bashkëpunim.
  Sonert Çabej
  I katërti është Sonert Çabej, i cili pretendon se është zyrtar i Bashkisë Tiranë dhe u çon vajzave foto dhe video të nxehta. Çabej i ka treguar vajzës se si Erjon Veliaj e ka bërë mbykqyrës të 10 punëtorëve pastrimi në Bashkinë Tiranë, ndërkohë që thotë se Erion Isai i Bashkisë Kolonjë e ka ndihmuar për të blerë një makinë 9 mijë euroshe kur rroga e tij është e deklaruar 600 mijë lekë të vjetra.
  Dy turistet italiane
  Dy turistet italiane kanë vjedhur në një lokal në Vlorë një kapak syzesh, brenda të cilit ishin 3500 euro. Gratë italiane, turiste në Vlorë, pavarësisht kamerave, nxituan për ta vjedhur kapakun e syzeve.
  Fatbardh Keçi
  Fatbardh Keçi, i riu nga Shijaku që përplasi për vdekje të moshuarin dhe u largua me shpejtësi. Ai nuk i dha as ndihmën e parë të moshuarit që përplasi.
  Aldo Brahimi dhe Ylli Grabovari
  Aldo Brahimi dhe Ylli Grabovari, personat në fjalë akuzohen se kanë vrarë Luljeta Prezën poshtë Urës së Dajlanit. Sherri mes tyre ka nisur për dy mijë lekë të vjetra.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit