Pajisjet janë të prishura dhe mjekë nuk ka/ Si i lë Manastirliu pacientët në duart e Allajbeut

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 05.08.2023, 14:44

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, në çdo ditë vazhdon me propagandën se kemi shëndetësi falas dhe se sistemi ynë shëndetësor ka avancuar. Në fakt kanë avancuar vetëm fondet që shkojnë në duart e privatit. Në raste emergjente shëndetësia në Shqipëri nuk ka asnjë zgjidhje për pacientët, mundësia e vetme është ose jep lekët në privat ose vdis.

Dhe këtë skandal e nxori në dritë rasti i aktorit të njohur Gneci Fuga, i cili u detyruare të bënte një operacion në spitalin Amerikan të Klodian Allajbeun, sepse QSUT nuk ofronte operacione në tru. U ngrit një këmbë një Shqipëri e tërë që të mbushte xhepin e Allajbeut ndryshe Fuga nuk do të operohej.

Këtu shohim qartë se si Manastriliu i lëshon pacientët në duart e një oligakru si Allajbeu. Por, le t’ia nisim nga skandali me QSUT. Fuga ishte diagnostiguar me trombectomi.

Sipas një studim të Nacional Library of Medicine, personat e diagnostikuar me këtë lloj sëmundje kanë të bllokuar enët e gjakut në tru dhe ka nevojë për ndërhyrje, proces që quhet Embolektomia. Zakonisht përfshin heqjen e trombeve (mpiksjes së gjakut).

Nga burimet rezulton se në QSUT janë në gjendje aparaturat për kryerjen e kësaj ndërhyrje, por kanë një tjetër problem madhor, ato janë prishur në pritje të mirëmbajtjes, ndërsa të tjerave u mungon një aksesor i domosdoshëm që quhet “kateter”. Kateteri është një lloj tubi që futet në damar, arrin në tru dhe liron trombin. Bëhet fjalë për tubin që shfaqet në foton më poshtë.

Këto pajisje nuk përdoren sepse QSUT nuk ka mjekë specializant për t’i përdorur ato. Sepse edhe ata të paktë në numër largohen jashtë shtetit, duke qenë se ndërhyrje të tilla në Shqipëri bëhen më rrallë.

Ja pra ku del këtu sheshit abuzimi i Manastriliut. JOQ ka denoncuar disa herë tenderët abuzivë që ajo i jep Allajbeut e të tjerëve, por në asnjë rast nuk kemi parë tender për këto lloj pajisjesh, që janë kaq ta rëndësishme.

Nuk është çudi që jete ky një rast neglizhence e qëllimshme. Sepse Allajbeu mori për ketë operacion më shumë para nga se do te kushtonte jashtë shtetit. Në Europë kjo terapi kushton nga 10 mijë në 12 mijë euro, të paktën kështu tregojnë të dhënat e raportit nga Nacional Library of Medicine, duke theksuar se ka rimbursim nga shtetit sipas moshave dhe kategorive të pacientëve. Ndërsa në Shqipëri po mos t’i japësh 20 mijë euro në dorë Allajbeut vdes.

Kujtojmë se edhe procesin e dializë, që është po aq i kushtueshëm dhe kë në dorë pacientë në rrezik për jetën, Manastirliu ia ka lënë në dorë Allajbeut. Kompania koncensionare e Hemodializës, “DiaVita” shpk merr të paktën 600 milionë lekë për të dhënë këtë shërbim, që në fakt nuk e jep si duhet. Pra nuk kemi shëndetësi falas, jeta jonë varet nga Klodian Allajbeu!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit