Skërfica, tuneli që po rrjep shqiptarët/ Berberi qeth 800 MLN lekë për Salillarin

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24.07.2023, 13:10

Tuneli i Skërficës u hap në verën e vitit 2022, në një ceremoni propaganduese ku ishte i pranishëm kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku. Ceremonia për hapjen e tunelit u zhvillua, por Kardhiq-Delvinë u ende nuk është përfunduar. Vetëm Tuneli i Skërficës “Loti i 7 i rrugës Kardhiq-Delvinë, më saktësisht ndërtimi i tunelit të Skërficës, u ka kushtuar shqiptarëve rreth 20 milionë euro.

Autoritetit Rrugor Shqiptar shpalli tenderin për “Ndërtimi Loti 7 i aksit rrugor Kardhiq-Delvinë” u shpall në prill të vitit 2019, me fond limit 2.332.573.946 lekë të reja ose mbi 20 milionë euro.

Tenderi u përfundua në gusht të atij viti. Në garë morën pjesë 6 konkurrentë. Fitues u shpall bashkimi i operatorëve “Gjoka Konstruksion” – “Cobial” – “Gr Albania” – “Geoportal”, me ofertë ekonomikë në vlerë 1.789.598.000 lekë të reja.

Dhe pasi ka kaluar një vit nga inaugurimi, Evis Berberi i ARRSH korr edhe një tjetër fond, për një tjetër oligark. Më datë 21 korrik ai ka firmosur tenderin me objekt ‘Mirëmbajtja e rrugës Kardhiq-Delvinë, Loti-7 (Tuneli), me fond limit 868 milionë lekë’. Për këtë projekt kanë paraqitur oferta 4 firma, por Beberi e kishte taksur për Pëllumb Salillarin, kështu që skuaklfikoi 3 ofertat e tjera dhe la vetëm ofertën e tij.

Edhe pse një tjetër kompani kishte ofertë më të lirë, Salillari u shpall fitues pa u zhvilluar një garë e mirëfilltë sikur e kërkon ligji për prokurimet. Kështu, tenderi ka marrë “Flamurin e Kuq” nga portali monitorues Open Data Albania.

Në dokument tregohet se Salillari do të përthith para përmes tunelit të Skërficës për 48 muaj në vazhdim, pra për katër vite leku letër. Ndërsa aksi Kardhiq-Delvinë vazhdon të ketë probleme, duke kujtuar se edhe vetë tuneli ka pësuar shembje disa herë, duke u përbërë rrezik për kalimtarët, si dhe duke na detyruar ne si taksapagues të paguajmë më shumë para. Sepse këto problematika ARRSH i ka zgjidhur me kontrata shtesë, duke i argumentuar si të papritura të dalë gjatë punimeve. Të paktën të vijë dita që ta gëzojmë pa frikë e me cilësi të lartë këtë aks rrugor.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit