Veliaj vjedh me kapakë pusetash, hap tenderin e radhës 500 mln lekë, çdo vit iu rrit fondin

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 19.07.2023, 12:59

Tenderë që përsëriten, para që vidhen dhe shërbime që nuk kryhen, është metoda e punës për kryebashkiakun Erion Veliaj. Çdo vit ai shpenzon milionat vetëm për të blerë kapakë pusetash dhe pa u mbyllur furnizimi nga një kontratën, Veliaj nxiton të hap kontratën tjetër.

Tenderin e fundit me objekt 'Blerje zgara dhe puseta', e ka hapur më datë 18 korrik dhe gara do të vazhdojë deri më 17 gusht. Për të blerë këto kapakë e zgara Veliaj do të zbraz nga taksat e qytetarëve 500 milionë lekë, sikur të jenë kapakë prej floriri.

Tabelat tregojnë se do të blihen 1370 zgara dhe 910 kapakë, por afati për furnizimin e tyre nuk është i përcaktuar. Kjo është një tjetër metodë e Veliajt, që pas disa muajsh kur të kujtohet sërish për të blerë kapakë, mos t’i kërkojë askush llogari se çfarë ndodhi me furnizimin e kontratës së mëparshme.

Prandaj, këtu lind pyetja, ku vajtën 640 milionë lekë që shpenzoi Veliaj në vitin që lamë pas për të blerë kapakë dhe zgara?!

Më datë 9 shkurt të vitit 2022 ai shpenzoi 300 milionë lekë për blerje kapakësh. Këtë tender asaj kohe e fitoi 'POWER INDUSTRIES', në pronësi të Andi Markut. 300 milionë lekë ai i futi në xhep për 60 ditë punë.

Por, me sa duket plani i Veliajt nuk arriti t’i mbulonte krejt pusetata, kështu më datë 7 nëntor të vitit 2022 Veliaj mbylli një tjetër tender për kapakë pusetash, këtë herë më vlerë 340 milionë lekë. Me sa duket rriti numrin e kapakëve të blerë dhe kompletoi të gjitha pikat.

Tenderin e fitoi e njëjta firmë, por pa afat të caktuar. Në dokument shkruhej që 'kontrata vlen deri në plotësimin e nevojave të autoritetit kontraktor, si për t’i lënë të hapur rrugën e përfitimeve të kësaj kompanie'.

Epo kur nuk dihet nëse ka përfunduar afati i kontratës së fundit dhe me pretendimet se aq kapakë të blerë në dy tenderë mjaftojnë, Veliaj nxori edhe kontratën e sipërpërmendur. Madje shohim se këtë herë ka rritur me 200 milionë lekë fondin limit. Ndërsa nuk do ishte aspak çudi që tenderin ta fitojë e njëjta firmë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Çunat e Londrës
  Të parët në listë për muajin korrik janë "Çunat e Londrës" në Has, që erdhën nga emigrimi dhe duke parë se pushteti vendor kishte harruar qytetin, ata vendosën vetë që të shtrojnë rrugën me asfalt. Me kontributet e tyre ata asfaltuan disa km rrugë në shërbim të komunitetit.
  Pushuesi në Velipojë
  I dyti është pushuesi në Velipojë, i cili pa që shumë plehra kishin pushtuar bregdetin. Kështu që ai mori një qese të zezë dhe filloi pastrimin. Edhe pse i vetëm, ai e ndërmorri këtë hap duke u bërë kështu shembull për të tjerët.
  Taksisti fisnik
  I treti është Zoti Metush, taksisti fisnik nga Tirana, i cili gjeti një portofol në makinën e tij dhe kërkoi t’ia dorëzonte të zotit. Ai shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA dhe situata mori zgjidhje.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I katërti është zjarrfikësi i Tiranës, i cili pas zjarrit që ra në “Astir” vetëm me një palë shkallë, ai shpëtoi të moshuarin që kishte mbetur në katin e tretë. Edhe pse merr një pagë qesharake, ai bëri maksimumin për të zbritur të moshuarin, që po asfiksohej nga tymi.
  I riu që ndihmoi qenin
  I pesti është i riu që i jepte ujë një qeni endacak, në Tiranë, pasi termometri shënonte mbi 45 gradë celcius. Në muajin Korrik, në Shqipëri temperaturat qenë ekstremisht të larta dhe ky i ri mendoi edhe për këto kafshë që nuk kishin askënd pranë.
  Qytetari që gjeti portofolin
  I gjashti është qytetari, që gjeti një portofol dhe brenda tij kishte 1000 euro. Ai nuk u mendua dy herë dhe shkroi në redaksinë e JOQ ALBANIA për t’ia dorëzuar të zotit.
  Zjarrfikësi nga Saranda
  I shtati është zjarrfikësi nga Saranda, i cili falë vullnetit dhe pasionit për punën iu gjet pranë një nën bashkë me vajzën e mitur pasi këto kishin mbetur në ashensor. Ajo kishte telefonuar të gjithë përgjegjësit e mundshëm që merren me bllokimin e ashensorëve, por vetëm ky zjarrfikës bashkë me një koleg kishte shkuar. Gjithashtu, ai pati përplasje me drejtues të OSHEE, pasi kishin ndërprerë dritat dhe nuk i shqetësonte aspak fakti që brenda në ashensor ishte një vajzë e mitur bashkë me të ëmën. Kështu që ai shqeu derën e ashensorit, që nënë e bijë të mbusheshin me ajër.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Mirela Kumbaro
  E para në listë është ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro. E preferuara e Ramës ka dështuar totalisht në menaxhimin e Turizmit në vend dhe më shumë e kemi fjalën tek rojet bregdetare. Për shkak të mungesës së rojeve bregdetare, shumë persona janë mbytur në plazhe. Kujtojmë këtu rastin e dhimbshëm, ku babai me dy djemtë e mitur u mbyt në plazhin e Vilbashtovës. Gjithashtu dhjetra qytetarë kanë denoncuar se kanë shkuar në plazhe ku nuk ka asnjë roje bregdetare.
  Pronari i ujit
  I dyti në listë është pronari i ujit në Gjinar. E kemi fjalën për atë zotërinë me makinën Benz, i cili kërcënonte banorët e zonës që të mos mbushin ujë, atje ku mbushnin të gjithë, pasi sipas tij e ka ai. Mirëpo uji është i të gjithëve. Gjithastu ai përdori edhe fjalë fyese ndaj banorëve.
  Babai ‘i çmendur’
  I treti është babai ‘i çmendur’, i cili zhyste pa pushim fëmijën në një pishinë të Tiranës, edhe pse i vogli qante me të madhe dhe sipas dëshmitarëve, po nxirrte edhe shkumë nga goja. Në lidhje me këtë rast nuk ka reaguar policia, por personat e pranishëm në vendngjarje, por jo vetëm, janë shokuar.
  Alfred Peza
  Alfred Peza, drejtori aktual i RTSH-së, i cili është kthyer në një Kapterr, pasi po shkarkon nga puna shumë persona në RTSH dhe ka emëruar miqtë e tij. JOQ Albania ka publikuar disa raste të punonjësve që janë shkarkuar pa asnjë arsye dhe janë emëruar persona të afërt të Pezës.
  Frida Krifca
  Frida Krifca, ministrja e Bujqësisë, që ende nuk dihet se ku ka çuar fondet e Bashkimit Europian. Ajo është në këtë listë, pasi është përgjegjësja kryesore, që Bashkimi Europian ndërpreu fondet për fermerët. Sipas Komisionit Europian, korrupsioni është arsyeja e ndërprerjes së fondeve.
  Turistja hajdute
  E gjashta në listë është turistja hajdute, e cila vodhi telefonin e një punonjësi karburanti. Pasi makina që ajo udhëtonte ndaloi në karburant, ajo doli me shpejtësi nga makina dhe vodhi telefonin, pa e parë punonjësi i karburantit.
  Arian Mema
  I shtati në listë është ish-inspektori i tatimeve në Pogradec, Arian Mema, i cili ngacmoi seksualisht një 25-vjeçare. Kjo e fundit, nga ngacmimi i 55-vjeçarit, humbi ndjenjat dhe përfundoi në spital.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit