Interesante! Shkencëtarët krijojnë embrionin njerëzor sintetik

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 15.06.2023, 11:13

Një grup shkencëtarësh britanikë dhe amerikanë kanë krijuar embrione njerëzore sintetike duke përdorur qeliza burimore, pa përdorur qeliza vezore dhe sperme. The Guardian e raporton këtë, duke marrë njoftimin e Universitetit të Kembrixhit dhe Institutit të Teknologjisë në Kaliforni. Këto embrione model, shpjegojnë ekspertët, mund të jenë të dobishëm për studimin e sëmundjeve gjenetike dhe shkaqet biologjike të abortit të përsëritur. Megjithatë, kjo punë novatore ngre gjithashtu çështje serioze etike, ligjore dhe legjislative.

Siç raporton CNN, studiuesit britanikë, amerikanë, italianë dhe izraelitë shpresojnë të kuptojnë pse disa embrione njerëzore dështojnë dhe shtatzënia e një gruaje nuk përfundon. Për më tepër, gjetjet mund të përdoren për të krijuar organe njerëzore sintetike për transplantim.

Studiuesit shpresojnë të përparojnë nga embrionet e miut në krijimin e modeleve të shtatzënisë natyrore njerëzore. Megjithatë, embrionet e miut dhe të njeriut ndryshojnë ndjeshëm, gjë që tregon se mund të kalojnë dekada para se studiuesit të mund të bëjnë një procedurë të ngjashme për modelet njerëzore

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit