Media britanike ngre alarmin: Instagrami është një ‘supermarket’ për pedofilët!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 08.06.2023, 09:41

Media britanike, Wall Street Journal, ka ngritur alarmin për përdoruesit e Instagram. Në një studim të publikuar disa orë më parë në bashkëpunim me Universitetit Stanford dhe Universitetit të Massachusetts Amherst, media shprehet se algoritmet e Instagramit promovojnë pedofilët. Sipas saj, Instagram lidh pedofilët dhe i udhëzon ata të aksesojnë shitësit e përmbajtjeve të ngjashme përmes rekomandimeve të "interesit të përshtatur".

Edhe pse të padukshme për shumicën në platformë, këto llogari në Instagram janë shumta.

Studiuesit zbuluan se Instagram i lejon përdoruesit të kërkojnë për hashtags si #pedoëhore dhe #preteensex duke i lidhur ato me llogaritë që përdorin këto terma për të reklamuar materiale seksuale të fëmijëve që ata kanë. në dispozicion për shitje. Në fakt, llogari të tilla shpesh pretendojnë se drejtohen nga vetë fëmijët”, thuhet në publikim.

Llogaritë në Instagram që ofrojnë të shesin materiale seksuale të paligjshme në përgjithësi nuk e publikojnë hapur atë, por postojnë një "menu" të përmbajtjes. Disa llogari kërkojnë që blerësit të delegojnë veprime specifike. Disa meny përfshijnë çmime për videot e fëmijëve që "dëmtojnë veten" dhe madje "imazhe të të miturve që kryejnë akte seksuale me kafshë",

Në botimin e gazetës thuhet se , Meta pranoi se kishte probleme dhe tha se kishte ngritur një task forcë të brendshme për t'i trajtuar ato

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit