E pabesueshme! Kompania në Kaliforni prodhon birrë duke përdorur ujin e ndotur të dushit

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 01.06.2023, 09:30

Pasi të dëgjoni mënyrën më të fundit se si mund të prodhohet birra, me siguri do të hiqni dorë prej saj. Një firmë në Kalifornia ka vendosur që të prodhojë birrë nga riciklimi i ujit të ndotur të dushit.

Përfaqësuesit e kompanisë thonë se, kjo qasje inovative jo vetëm që thekson rëndësinë e kursimit të ujit, por gjithashtu tregon se si ndryshimet e vogla në jetën tonë të përditshme mund të kontribuojnë në një të ardhme të qëndrueshme.

Ideja pas bërjes së birrës nga uji i ricikluar i dushit sillet rreth teknikave të kujdesshme të filtrimit dhe pastrimit. Sistemet e avancuara të filtrimit largojnë papastërtitë dhe ndotësit nga uji i dushit, duke u siguruar që ai të përmbushë standardet e kërkuara të sigurisë. Pas këtij trajtimi fillestar, uji i nënshtrohet proceseve të mëtejshme të pastrimit për të eliminuar çdo gjurmë të mbetur të kimikateve ose ndotësve.

Pasi uji të trajtohet dhe pastrohet tërësisht, ai bëhet i përshtatshëm për prodhimin e birrës. Më pas, prodhuesit e birrës ndjekin procesin tradicional, duke përdorur ujin e ricikluar të dushit si përbërës kryesor. Cilësia e ujit nuk dallohet nga uji i rubinetit, duke siguruar një përvojë të sigurt dhe të këndshme të pirjes.

https://weather.com/news/climate/news/2023-05-03-california-beer-made-from-shower-water

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit