Sot Turqia voton në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 28.05.2023, 08:35

Sot qytetarët turq do t’i drejtohen qendrave të votimit. Balotazhi presidencial midis presidentit aktual Rexhep Tajip Erdogan dhe liderit të opozitës Kemal Kilicdaroglu shënon momentin e fundit në atë që është cilësuar gjerësisht si zgjedhjet më të rëndësishme të Turqisë.

Pas fushatave të shumta nga dy parti politike katër kandidatë presidencialë dhe një formacion aleancash elektorale, sot turqit do të vendosin për fatin e tyre në këto zgjedhje. Që nga votimi fillestar më 14 maj i mbajtur së bashku me zgjedhjet parlamentare që panë partinë e Erdoganit dhe aleatët e saj të siguruar 323 nga 600 vende, niveli i zgjedhjeve është zvogëluar me të dy kandidatët që kanë hequr dorë nga tubimet masive të parë më parë.

Erdogan është inkurajuar nga shfaqja e tij në raundin e parë, kur mori 49.52 % të votave ndaj Kilicdaroglu 44.88 %.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit