Foshnjat e rritura në laborator realitet në vitin 2028

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.05.2023, 22:26

Shkencëtarët japonezë janë në prag të rritjes së foshnjave njerëzore në laborator, duke inkubuar vezë dhe spermë në një mitër artificiale.

Sipas Katsuhiko Hayashi, eksperte e biologjisë së qelizave staminale në Universitetin Kyushu, koncentrati mund të jetë i disponueshëm për nënat brenda pesë vjetësh.

Ekipi ka përdorur këtë metodë sintetike të zëvendësimit për të krijuar minj foshnje nga dy brejtës baba si një provë paraprake e konceptit të implikimeve të teknologjisë për prindërit e të njëjtit seks. Sipas studimit të ri të botuar në mars në revistën Nature, ekipi transformoi qelizat e lëkurës së minjve mashkullorë në qeliza burimore pluripotente, të cilat kanë potencialin të zhvillohen në lloje të ndryshme qelizash ose indesh, si një ndërrues i formës qelizore.

Studiuesit më pas i rritën këto qeliza dhe i trajtuan ato me një ilaç që konvertonte qelizat burimore të brejtësve mashkullorë në qeliza femërore, duke prodhuar kështu qeliza vezë funksionale. Ndërkohë, fekondimi i atyre vezëve dhe implantimi i këtij projekti të foshnjës tek minjtë femra, rezultoi në konceptimin artificial të minjve meshkuj.

Megjithatë, ndërsa shkencëtarët kanë arritur të krijojnë vezë dhe spermë rudimentare njerëzore në laborator, një proces i njohur si gametogenesis vitro, ata nuk kanë qenë në gjendje të krijojnë embrione bonafide.

Me fjalë të tjera, kjo metodë artificiale e krijimit të foshnjave është ende në fazën e saj embrionale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit