Pasagjeri hap derën e avionit në mes të fluturimit: Nuk isha rehat

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 27.05.2023, 10:22

Një burrë nga Koreja e Jugut do të përballet me 10 vjet burg pasi hapi një derë daljeje emergjente teksa avioni ishte fluturim duke u përgatitur për t'u ulur. Pas kësaj 12 persona u dërguan në spital për probleme të frymëmarrjes.

Airbus 321, me 194 persona dhe gjashtë anëtarë të ekuipazhit, ishte nisur nga ishulli jugor Jeju dhe ishte nisur për në qytetin juglindor të Daegu dhe ishte rreth 800 metra mbi tokë kur pasagjeri hapi derën. Dëshmitarët i thanë mediave lokale se pasagjerë të tjerë u përpoqën të ndalonin burrin, por ai këmbëngulte ta hapte derën.

Hapja e një dere avioni është e pamundur kur avioni është në lartësinë e lundrimit ose mbi 10,000 këmbë për shkak të presionit të ajrit. Por ndërsa avioni ulet, ekspertët thonë se është e mundur që një derë të hapet pasi presioni jashtë barazohet me presionin brenda avionit.

Dera u hap nga një burrë rreth të tridhjetave i cili ishte ulur në një dalje emergjence. Në bord kishte disa fëmijë . “Ata po dridheshin, qanin dhe kishin frikë”, tha prindi i njërit prej tyre. Ndërkohë ppasagjeri pasi hapi derën e avionit ka deklaruar se e ka bërë kë pasi nuk ndihej rehat

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit