Gjerdani i humbur u gjet në rrënojat e Titanikut 111 vjet më vonë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 26.05.2023, 18:45

E mbani mend gjerdanin e madh, të shkëlqyeshëm dhe shumë të vlefshëm që Rose hodhi në oqean në fund të Titanikut? Epo është i vërtetë dhe është gjetur.

Mirë, gjerdani i vërtetë nuk përmban një diamant të madh blu, por është padyshim i madh dhe i kushtueshëm pasi është bërë nga dhëmbi i një peshkaqeni Megalodon dhe i stolisur me bizhuteri ari.

Ashtu si gjerdani në film, aksesori i vërtetë i përkiste një pasagjeri në bordin e Titanikut kur u mbyt në fund të Atlantikut në vitin 1912.

Për 111 vjet gjerdani kishte humbur në rrënojat, nuk ishte veshur apo parë kurrë, por falë përparimeve në teknologji dhe projektit më të madh të skanimit nënujor në histori, ai tani është gjetur.

Imazhet e gjerdanit janë shpërndarë nga firma Magellan me bazë në Guernsey, e cila përdori dy nëndetëse për të kapur 700,000 imazhe të anijes së mbytur dhe i bëri ato në një skanim lëvizës.

Midis strukturës së anijes, mobiljeve dhe mbeturinave të tjera që tani shtrihen në fund të oqeanit, imazhet zbuluan pikën e mprehtë të dhëmbit që formon fokusin kryesor të gjerdanit./Ladbible

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit