Vuçiq vë në gjendje gatishmërie ushtrinë serbe dhe urdhëron që të niset në kufi me Kosovën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.05.2023, 14:40

Presidenti serb si komandant i përgjithshëm i ushtrisë serbe, Aleksandar Vuçiq, ka nënshkruar një urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake të njësive të Forcave të Armatosura të Serbisë në nivelin më të lartë, si dhe ka urdhëruar që ato urgjentisht të lëvizin në drejtim të kufirit me Kosovën, raporton gazeta e regjimit serb “Novosti”. Vuçiq ka vendosur për këtë veprim për shkak të dhunës që po ushtron “policia speciale e Albin Kurtit ndaj popullit serb në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq”, pretendon ky tabloid.

Gjithashtu, presidenti i Serbisë ka “kërkuar” nga NATO që “urgjentisht të ndalojë dhunën ndaj serbëve”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit