Anëtarja e LGBT kërcënon me jetë JOQ! Kërkohet ndërhyrja e menjëhershme e institucioneve ligjzbatuese

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 25.05.2023, 19:25

Jemi në 2023-shin dhe kohët kanë ndryshuar. Sot, ata që kërkojnë ndihmë për mbrojtjen e jetës së tyre nga gayt, lezbiket, apo transgjinorët janë heteroseksualët.

Nëse disa vite më parë shikonim në media apele nga të dhunuarit e komunitetit LGBT se edhe ata janë njerëz si ne dhe nuk duhen dhunuar psikologjikisht apo fizikisht, sot janë personat straight që kërkojnë mbrojtje nga kërcënimi që na kanoset nga flamuri ylber.

Një varg me policë mbronin nga dhuna paradën e anëtarëve të LGBT pak ditë më parë, të cilët prej vitesh në media deklarojnë se diskriminohen nga heteroseksualët për mënyrën si flasin, sillen apo duken.

Por nëse dikush zgjedh të zbatojë një mendim kundër rrymës së tyre liberale, a i mbron Policia e Shtetit viktimat e anëtarëve të komunitetit LGBT?

Një anëtare e këtij komuniteti ka kërcënuar me jetë stafin e JOQ Albania pas publikimit të fotove të paradës së LGBT. Ajo ka përdorur një gjuhë të ndyrë me nota fyese ndaj stafit të JOQ, teksa kërcënon me jetë gazetarët të fshijnë fytyrën e një fëmije prezente në paradë.

Bëhet fjalë për Kiara Bibën, e denoncuar në media për dhunë madje edhe ndaj “sojit” të saj.

Pavarësisht se janë vetë këta anëtarë të cilët i kanë sjellë fëmijët në paradë, automatikisht i kanë ekspozuar ndaj mediave të pranishme të cilat ishin prezente me kamera.

Ata janë gjithë kohës në ndjekje të zhvillimeve të aktivitetit të LGBT në botë, por aktivistja hiqet sikur nuk është në dijeni se në çdo vend të botës ku organizohen parada LGBT fëmijët i veshin me flamurin shumë-ngjyrësh e i postojnë në çdo medium të mundshëm me fytyrë, madje edhe në vetë faqet e LGBT për t’i treguar si me krenari pjesëmarrësit e vegjël e të pafajshëm në paradat e gayve, lezbikëve e transgjinorëve.

SHEMBUJT SI MË POSHTË:

Problemi i saj të cilin e ka shprehur me kërcënime jete kundër JOQ, nuk qëndron në faktin e publikimit të fëmijëve të marrë në paradat e LGBT në Tiranë, por në faktin se qasja e shumicës së qytetarëve shqiptarë ndaj komunitetit LGBT nuk është pozitive.

Kiara Biba nuk është emër i panjohur për drejtësinë shqiptare pasi është denoncuar një vit më parë publikisht nga transgjinori David (femër kthyer në mashkull), për dhunë fizike. Ky i fundit u mor në mbrojtje nga JOQ.

Transgjinori David (ish-Loreta Cuka)

Gjuha fyese që anëtarja e LGBT Kiara Biba ka përdorur kundër Davidit para se ta dhunonte fizikisht.

Panoramën e plotë mbi profilin e aktivistes së dhunshme të LGBT mund ta lexoni duke klikuar këtë lajm: “M’dil para ftyre o ti k***” Anëtarët e LGBT rrahin njëri-tjetrin, kush i merr fondet?!

Gjuha kërcënuese ka ngritur alarmin për mbrojtje nga Policia e Shtetit për redaksinë e JOQ Albania të një anëtareje të LGBT me preferenca seksuale të paqarta, gjykuar nga emri femëror dhe gjuha mashkullore që përdor. Stafi i JOQ ndihet seriozisht i kërcënuar nga kanosja e dhunuese Bibës.

JOQ ALBANIA i bën thirrje për reagim të gjitha ambasadave për mbrojtjen e heteroseksualëve për diskriminim nga komuniteti LGBT! Njëkohësisht i bëjmë thirrje që të rishikojnë të gjitha financimet ndaj këtyre organizatave të cilat rrezikojnë jetën e gazetarëve të pavarur.

Thirrje organeve ligjzbatuese: Met Rrumbullakut, Drejtorit Madhor të klientëve të transgjinorëve në Policinë e Shtetit, për të garantuar mbrojtjen e stafit të JOQ.

Tonin Vocajt, drejtorit të Policisë Tiranë, pjesëmarrës në paradën e fundit të LGBT në kryeqytet si mbrojtës i tyre.

Tonin Vocaj në paradën e LGBT më 21 Maj 2023

Arens Çelës, kryeprokurorit të Tiranës i bëjmë thirrje të kryejë detyrën sepse ka një vit që e ka zënë sindroma e gjumit të Lulzim Bashës.

Mbetet për tu parë nëse ligjet janë të barabarta për të gjithë…

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit