Të martuarit që tradhtojnë nuk pendohen, ata e shijojnë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.05.2023, 14:40

Një studim i ri ka zbuluar se shumica e burrave dhe grave që tradhtojnë nuk janë penduar pasi janë seksualisht dhe emocionalisht të kënaqur.

Studiuesit nga Departamenti i Shkencave Psikologjike dhe Trurit të Universitetit Johns Hopkins anketuan pothuajse 2000 përdorues të Ashley Madison, një faqe interneti popullore për njerëzit që kërkojnë lidhje jashtëmartesore. Rezultatet e sondazhit, të publikuara në Arkivat e Sjelljes Seksuale , zbuluan një hendek të madh midis realitetit të tradhtisë dhe mënyrës se si ajo portretizohet në 'filma'.

Sipas studimit të Johns Hopkins, rreth 20 deri në 25 për qind e të martuarve dhe 33 deri në 50 për qind e të rinjve që janë në lidhje kanë bërë seks jashtë marrëdhënieve të tyre. Njerëzit që iu përgjigjën sondazhit ishin kryesisht meshkuj të moshës së mesme dhe shumica raportuan një nivel të thellë dashurie për bashkëshortin e tyre dhe pa probleme serioze në marrëdhënie, si zemërimi ose mungesa e dashurisë reciproke. Megjithatë, rreth gjysma e pjesëmarrësve raportuan gjithashtu se ishin seksualisht joaktivë me bashkëshortët e tyre. Në fakt, pakënaqësia seksuale me bashkëshortin e tyre u përmend si arsyeja kryesore për të pasur një lidhje.

Ky zbulim hedh poshtë teorinë popullore se njerëzit tradhtojnë sepse martesa e tyre është thelbësisht e pashëndetshme, e trazuar ose emocionalisht e paplotësuar. Në thelb, është seksi.

Një shumicë e anketuesve thanë se ishin të kënaqur, si seksualisht ashtu edhe emocionalisht pas tradhtisë. Rreth 80 për qind gjithashtu raportuan se i mbanin të fshehta lidhjet e tyre nga bashkëshorti ose partneri i tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit