Propaganda me Spitalin e Kamzës/ E nisi Beqaj e bitisi Manastirliu, prej vitesh nuk është vënë dorë, qendra në kushte skandaloze

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23.05.2023, 13:24

Qendra Shëndetësorë e Kamzës që duhet të mbulojë nevojat e një komuniteti prej 100 mijë banorësh, sot ndodhet në gjendje të mjerueshme. Kushtet nuk janë aspak normale për të pritur njerëz që kanë nevojë për kurim.

Për herë të fundit në këtë qendër shëndetësore është vënë dorë në vitin 2016, kur në krye të Ministrisë së Shëndetësisë ishte Ilir Beqaj. Në fakt, në atë kohë nisën punimet për rikonstruksionin e godinës. Më datë 20 dhjetor të vitit 2016 ish-ministri hapi punimet për riparimin e spitalit dhe premtoi se kushtet do të jenë të mira. Ai tha se 840 milionë lëvrohen nga Fondi i Zhvillimit të Rajoneve për të rikonstruktuar dhe kompletuar këtë qendër shëndetësore.

Duke nisur nga muaji maj i vitit të ardhshëm, banorët e Bashkisë së Kamzës do të përfitojnë një shërbim dinjitoz të kujdesit shëndetësor pranë Qendrës Shëndetësore Rreth 640 milionë lekë është fondi për rikonstruksionin e godinës ndërsa 200 milionë lekë të tjera do të shkojnë për pajisjet mjekësore dhe mobilimin”, deklaroi Beqaj në dhjetor të vitit 2016.

Por, në vitin 2017 atë e zëvendësoi ministrja Ogerta Manastirliu. Në këtë pikë pati vetëm ndryshim ministrash por planet për aferat dhe vjedhjet vazhdonin njësoj. Ashtu bëri Manastirliu me fondi 840 milionë lekë të Spitalit të Kamzës.

Në 31 tetor të vitit 2017 ajo sëbashku me kryeministrin Edi Rama inauguruan punimet e qendrës shëndetësore në Kamëz. Duke u mburrur se ky spital është një nga më të mirët dhe ofron të gjitha shërbimet mjekësore 24 orë në 7 ditë të javës për qytetarët.

Kemi shërbimin 24 orë të urgjencës, që është shumë i rëndësishëm për shërbimet e emergjencës që banorët të mos shkojnë direkt në qendrën spitalore universitare apo në qendra të tjera, por të jenë këtu prapë, të kenë akses në 24 orë në 7 ditë të javës. të gjithë kabinetet përkatëse me 10 mjekë specialistë”, u shpreh ajo.

Por sot pas 5 vjet e gjysmë Qendra Shëndetësore në Kamëz të cilën Rama e quajti “një model” është kthyer në gjendjen e mëparshme. Prej atij viti ku u vodhën 840 milionë në këtë godinë nuk është vënë më dorë. Maksimumi bëhen tenderë për ilaçe dhe paisje mjekësore. Ndërsa kushtet e spitalit janë aspak të përshtatshme për pacientë e sëmurë.

Këtë na e tregon një video që e ka sjellë në redaksinë e JOQ Albania një qytetar i Kamzës. Sikur shohim në video mbetjet spitalore ndodhën kudo, pasi koshat janë tejmbushur, si pasojë shiringa e kuti serumesh derdhen në tokë.

Gjithashtu, vëmë re se shtretërit nuk janë të pastër, janë të parregullt dhe nuk kanë materialet e nevojshme. Në tualete gjithashtu, mungojnë solucionet e dezinfektimit dhe larjes. Pajisjet janë të ndryshkura dhe rrezikojnë infeksionin e pacientëve.

Më tutje në video vërehet se muret janë me lagështirë dhe të pa lyera, çka tregon se që në vitin 2017 nuk është bërë asnjë ndërhyrje në këtë godinë. Shpresojmë që pas këtij reagimi të paktën të veprojë kryebashkiaku Rakip Suli, duke qenë se qytetarët i besuan dhe i dhanë sërish votën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që gjeti portofolin
  I pari në listë është i riu që gjeti dhe më pas dorëzoi portofolin tek qytetari që e kishte humbur. Ai shkroi tek JOQ ALBANIA dhe, pasi u gjet i zoti, Altini, ata të dy u takuan, pinë kafe me njëri-tjetrin dhe kështu dhanë një mesazh tek të gjithë qytetarët, që nëse gjejnë diçka që nuk i përket atyre, është mirë që ta dorëzojnë tek i zoti.
  Maria dhe Albana
  Dy shqiptaret, Maria dhe Albana me ndërhyrjen e tyre kanë parandaluar një grabitje në farmacinë Galluzo në Firence. Një hajdut i armatosur priti disa minunta në radhë në një farmaci, i maskuar me kapuç dhe kur i erdhi radha, i drejtoi armën farmacistes duke i kërkuar paratë. Në këtë moment, dy shqiptaret që kujdeseshin për mirëmbajtjen dhe pastrimin, Maria dhe Albana, mikesha, gjetën forcën të vepronin instinktivisht dhe shmangën më të keqen. Ato u përleshën me hajdutin, i morën armën dhe shpëtuan grabitjen.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari i njohur i plotësoi ëndrrën dy fëmijëve, në vështirësi ekonomike nga një fshat i thellë i Librazhdit. Me ndihmën e shqiptarëve, ai ka arritur të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Hasa, që jetonte në kushte ektreme dhe që banesa e vjetër mund t’iu shembej nga momenti në moment.
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano, falë punës dhe idealeve të tyre, arritën që të fitojnë gjyqin në favor të familjes. Ata fituan betejën kundër axhendës së LGBTQ, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Altin Goxhaj dhe Pastori Akil Pano e penguan këtë axhendë në Shqipëri.
  Polici i rrugores
  Polici i rrugores në Tiranë, i cili tregoi me fakte arsyen e vërtetë se pse kishte gjobitur qytetarin mashtrues. Ai dërgoi videon në JOQ dhe tregoi se e kishte gjobitur qytetarin sipas ligjit, pasi fëmija ishte para në automjet dhe jo mbrapa siç pretendonte mashtruesi.
  Erald Myftaraj
  Erald Myftaraj, i riu që bëri një thirrje të madhe për të ndihmuar Floriselin, të miturin, që ishte shtruar në spital dhe ka nevojë për transplant zemre. Pas thirrjes së tij, mijëra qytetarë u motivuan dhe sot janë mbledhur shumë para në llogarinë e Floriselit.
  Agron Kolgjini
  Agron Kolgjini, është qytetari që ndihmoi me një strehë Gëzim Ibrahimin. Ai e strehoi atë pranë biznesit të tij, në një dhomë. Ai tha se po bën aq sa mundet, pasi i erdhi keq kur dëgjoi rastin e të moshuarit.
  Policia e Kosovës
  Policia e Kosovës, që po i bën ballë agresivitetit të ekstremistëve serbë. Ata jnë në veriun e Kosovës, çdo sekondë dhe çdo sekondë përballen me sulme të vazhdueshme nga serbët. Deri tani asnjë efektiv i policisë kosovare nuk është zmbrapsur nga këto protesta.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Fatlind Ahmetaj
  I pari në listë është Fatlind Ahmetaj, i riu që mashtroi një qytetar duke i blerë një Iphone 14 ProMax me 1900 dollarë false. Nuk dihet nëse ky person është arrestuar.
  Romeo Xega
  I dyti është Romeo Xega, trajneri i një ekipi volejbolli vajzash, i cili goditi me shuplakë dy volejbolliste. Sipas tij, ai i ka goditur ato për t’i përmendur në lojë, por kjo ngjarje ka marrë shumë komente negative.
  Taulant Malaj
  I treti në listë është Taulant Malaj. Ai masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Hajduti i xhamisë
  I katërti është një qytetar nga Kosova që vodhi paratë e sadakasë në një xhami. Siç edhe u pa nga pamjet ai hyri në xhami dhe futi duart të vendin ku mblidheshin paratë e sadakasë.
  Nëna që dhunoi fëmijën
  E pesta është nëna që dhunoi fëmijën në Durrës. Ajo mori zvarrë fëmijën e saj dhe më pas e shkelmoi fort tek shkkallët e një ndërtese. Mësohet se 22-vjeçarja është nga Peqini dhe është proceduar penalisht. Video e dhunës mori shumë komente negative.
  I riu që vodhi dy telefona
  Në listë është edhe i riu që vodhi dy telefona në sy të shitësit në rrugën e Durrësit. Siç edhe postoi JOQ ai i mori telefonat duke biseduar me shitësin dhe duke i thënë këtij të fundit se është duke i vjedhur telefonat.
  Zhaklin Lekatari
  Zhaklin Lekatari është në këtë listë, pasi komentet e saj gjatë vizitës në Serbi ngjallën shumë komente negative. Ajo e quajti Serbinë një vend të sigurt për faktin se nuk ka shqiptarë dhe gjithashtu postoi në rrjetet sociale ushtarë serbë që kanë marrë pjesë në masakrat ndaj shqiptarëve të Kosovës.
  Tefik Tashi
  Tefik Tashi është 58-vjeçari nga Elbasani, i cili vrau me sëpatë kunatën e tij. Sipas tij arsyeja ishte që ajo nuk i kishte shtruar drekën dhe nuk i kishte hapur telefonin. Gjithashtu tregon se ajo edhe e shante për burrërinë.
  Adoleshenti vrasës
  I nënti në listë është adoleshenti që masakroi me thikë pë vdekje Fatjon Bicin nga Gramshi. Pas një sherri në rrjetet sociale, O.Ç masakroi me thikë Fatjonin, pak minuta pas mbylljes së orëve të mësimit.
  Infermierja tik-tokse
  Infermierja tik-tokse, është në listë për mungesën e etikës dhe sjelljeve jo normale në orët e mësimit dhe praktikës. Ajo postonte në tik-tok momente nga praktika mjekësore dhe vëmendjen më të madhe negative e mori momenti kur ajo postoi në tik-tok embrionin e një fëmije të abortuar.
  Tan Gjyla
  Tan Gjyla, lushnjari që trupin e tij muskuloz e përdor për të vrarë kafshët në mënyrë çnjerrëzore. Ai postoi në tik-tok një video ku vriste një kalë në mënyrë të frikshme.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  “Pronarët” e plazhit
  “Pronarët” e plazhit në Karpen, janë pjesë e listës, pasi ata përzunë nga plazhi një familje të thjeshtë që po pushonin buzë detit. Ata shkuan pranë tyre dhe i përzunë duke i thënë që plazhi është privat. Për më tepër e filmuan momentin duke pretenduar se kanë të drejtë.
  Qytetari mashtrues
  Qytetari mashtrues, i cili dërgoi në JOQ ALBANIA një video, ku akuzonte efektivin e policisë se e kishte gjobitur pa të drejtë. Mirëpo, kjo ishte e gjitha një gënjeshtër, pasi polici kishte të drejtë. Qytetari po qarkullonte me makinë me fëmijën para dhe gjoba ishte e drejtë, ndryshe nga ç’pretendonte qytetari mashtrues.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit