Juventus përfundon në vendin e 7, i hiqen 10 pikë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.05.2023, 20:47

Gjykata Federale e Apelit i ka hequr Juventusit 10 pikë duke humbur shanset për kualifikimin në Champions League sezonin e ardhshëm.

Zonja e Vjetër, e cila është e dyta në Serie A dhe përballet me Empolin sonte, u njoh me këtë ndëshkim pas një seancë gjyqësore në lidhje me financat e klubit. Më parë ishte parashikuar që ndëshkimi të ishte me 11 pikë, por gjykata vendosi vetëm 10 pikë.

Juves fillimisht iu dha një dënim prej 15 pikësh lidhur me parregullsitë e supozuara financiare dhe marrëveshjet e transferimeve. Por ky vendim u anulua në apel një muaj më parë dhe ekipi i Max Allegrit u rikthye në top katërshen e Serie A.

Me vendimin e sotëm, Juventusi përfundon në vendin e 7-të.

Renditja e momentit në Serie A:

1. Napoli (86)

2. Lazio (68)

3. Inter (66)

4. AC Milan (64)

5. Atalanta (61)

6. AS Roma (60)

7. Juventus (59)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit