Partia shqiptare në pushtet merr detyrën në zonën e tensionuar me shumicë serbe

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.05.2023, 18:49

Një kryetar komune nga partia shqiptare në pushtet e Kosovës u betua në detyrë në pjesën me shumicë serbe të qytetit të ndarë të Mitrovicës të premten, një muaj pas zgjedhjeve lokale që u bojkotuan nga serbët lokalë.

Rreth 50,000 serbë që jetojnë në katër komuna të Kosovës veriore bojkotuan votimet në shenjë proteste se kërkesat e tyre për më shumë autonomi nuk janë përmbushur – një tjetër shenjë se një marrëveshje paqeje e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë në mars nuk po funksionon, ka raportuar reuters.

Pjesëmarrja në zgjedhje ishte 3.47% dhe serbët vendas thanë se nuk do të punonin me kryetarët e rinj në katër komunat – të gjithë nga partitë shqiptare – sepse ata nuk i përfaqësojnë ata.

Serbët në rajon nuk e kanë pranuar kurrë shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 nga Serbia, të cilët ende e shohin Beogradin si kryeqytetin e tyre.

“Unë do të punoj me të gjithë ekipin tim për të gjithë qytetarët pa asnjë diskriminim”, tha kryetari i ri i komunës Erden Atiq pas ceremonisë pranë urës kryesore mbi lumin që ndan anët kryesisht serbe dhe shqiptare të Mitrovicës.

Ishte e paqartë se kur do të betoheshin kryetarët e rinj të tre komunave të tjera.

Vendet perëndimore, mbështetësit kryesorë të Kosovës, thanë se megjithëse votimi i prillit u zhvillua ligjërisht, rezultatet nuk do të sillnin përparim për shkak të bojkotit serb.

“Nuk duhet të ketë veprime apo iniciativa…që nuk i shërbejnë popullit ose që mund të rrisin tensionet”, tha në një deklaratë Quint-i.

“Të gjitha palët duhet të përmbahen nga përdorimi i forcës ose veprimet që ndezin tensionet ose nxisin konfliktin”.

Plani i mbështetur nga perëndimi, i pranuar verbalisht nga qeveria e Kosovës dhe ajo serbe në mars, synonte të qetësonte tensionet duke u dhënë serbëve vendas më shumë autonomi, me qeverinë kombëtare në Prishtinë që ruante autoritetin përfundimtar.

Zyrtarët serbë në veri dhanë dorëheqjen kolektive në nëntor 2022 në shenjë proteste ndaj planit të qeverisë së Prishtinës për të zëvendësuar targat serbe të makinave që datojnë nga epoka e para-pavarësisë me targa të Kosovës.

Serbët vendas, të cilët ende marrin subvencione dhe përfitime nga Beogradi, zotohen të mos marrin pjesë në asnjë zgjedhje deri në zbatimin e marrëveshjes për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit