Gara mes oligarkëve për prishjen e ndërtesave 50-vjeçare, Veliaj nis dorën me gati gjysmë Miliard Lekë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.05.2023, 12:22

Tani që u rizgjodh kryetar bashkie, Erion Veliaj do të vazhdojë me planin e tij për shembjen e ndërtesave 50-vjeçare. Këtë projekt kryebashkiaku e ka prezantuar që në mars të këtij viti, gjë që solli shumë reagime, pasi rrezikohen shumë familje që jetojnë në shtëpi apo pallate të cilat janë ndërtuara 50 vjet më parë.

Qytetarë, politikanë dhe ekspertë nuk e mbështesin këtë projekt, pasi sugjerojnë që këto godina mund të përforcohen. Pas këtyre kundërshtimeve, Veliaj doli në një deklaratë për mediat dhe tha se “Nuk bëhet fjalë për të prishur shtëpi, sepse ato janë banesa private, secili e merr vetë vendimin se si do ta zhvillojë pronën”, u shpreh ai në prill 2023.

Por, në fakt në planin e publikuar shihet qartë që në këtë vendim nuk përjashtohen pallatet e vjetra, për të cilat dihet që nuk vendosin dot vetëm një apo dy familje. Dhe populli thotë “fjalët i merr era”.

Sepse në një projekt-vendim qeverie, i hartuar nga strukturat e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë thuhet qartë që, “të gjithë objektet që kanë mbi 50 vjet që janë ndërtuar do të duhet t’i nënshtrohen auditimit teknik, që do të konsistojë në kryerjen e ekspertizës së thelluar”.

Ndërkaq, më tutje në këtë projektvendim thuhet se “subjektet që do të bëjnë auditimin teknik të objekteve do përzgjidhen nga njësitë e vetëqeverisjes vendore dhe jo nga vetë pronarët e objekteve. Ndërkohë që, auditimi teknik do i vihet në dispozicion Institutit të Ndërtimit për kryerjen e oponencës”. Dhe kështu po ndodh.

Vendimin e parë Bashkia e ka nisur për prishjen e godinave arsimore mbi të cilat prej vitesh nuk është vënë dorë. Të gjithë ujqërit e tenderëve janë sulur për këtë projekt. Sepse vetëm për konsulentët që do të vlerësojnë gjendjen e godinave Bashkia Tiranë do të shpenzojë 416 milionë lekë.

Tenderi është publikuar në Buletin e Agjencisë së Prokurimeve Publike më datë 15 Maj, një ditë pas zgjedhjeve. Prokurimi ka si objekt “Vlerësimi i objekteve Arsimore mbi 50 (pesëdhjetë) vjeçare me fond limit 416 milionë lekë. Firmat fituese do ofrojnë shërbim konsulencë për këtë projekt”. Pra do të vendosin se cila godinë do të prishet dhe cila jo.

Më tutje në dokument vëmë re se për këtë tender me vlerë mjaft të lartë janë paraqitur 22 oferta. Por, 5 prej tyre janë skualifikuar nga gara dhe Veliaj ka lënë të disponueshme 17 oferta të tjera të paraqitur nga firma që janë më pranë qeverisë. Këto firma janë fituesit paraprak, çka do të thotë se në fund tenderi do të përfundojë në dorë të oligarkëve.

Sepse po të shohim disa nga firmat e kualifikuara, i përkasin firmave të njohura për aferat me tenderët. Përmendim këtu ofertat e paraqitura nga bashkimi i operatorëve “ATELIER 4” shpk & ”SEED CONSULTING” shpk, të cilët janë të dyja në pronësi të Alban Eftihimi dhe Ylli Gjoni, si dhe ka për aksionarë Andi Eftihimin, Alban Eftihimi, Altin Premtin, Olsi Eftihimin dhe Ylli Gjonin.

Alban Efthimi njihet si miku i Edi Ramës dhe kompania “Atelier 4” si e preferuara e kreut të qeverisë e Bashkisë Tiranë. Por, një nga vjedhjet më të mëdha njihet ajo Alban Efthimi njihet si miku i Edi Ramës dhe kompania “Atelier 4” si e preferuara e kreut të qeverisë e Bashkisë Tiranë.

Një prej fituesve është edhe firma A & E ENGINEERING sh.p.k, në pronësi të Entela Çano. Por, që ka si firmë mëmë Shoqërinë Koncesionare Tirana 4, e cila është në duart e biznesmenëve që kanë vjedhur më shumë si; Shkëlqim Fusha, Eduart dhe Alfred Ibrahimi. Kryebashkiaku do ta nisë mbarë këtë mandat, duke nënshtruar qytetarët dhe pasuruar oligarkët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që gjeti portofolin
  I pari në listë është i riu që gjeti dhe më pas dorëzoi portofolin tek qytetari që e kishte humbur. Ai shkroi tek JOQ ALBANIA dhe, pasi u gjet i zoti, Altini, ata të dy u takuan, pinë kafe me njëri-tjetrin dhe kështu dhanë një mesazh tek të gjithë qytetarët, që nëse gjejnë diçka që nuk i përket atyre, është mirë që ta dorëzojnë tek i zoti.
  Maria dhe Albana
  Dy shqiptaret, Maria dhe Albana me ndërhyrjen e tyre kanë parandaluar një grabitje në farmacinë Galluzo në Firence. Një hajdut i armatosur priti disa minunta në radhë në një farmaci, i maskuar me kapuç dhe kur i erdhi radha, i drejtoi armën farmacistes duke i kërkuar paratë. Në këtë moment, dy shqiptaret që kujdeseshin për mirëmbajtjen dhe pastrimin, Maria dhe Albana, mikesha, gjetën forcën të vepronin instinktivisht dhe shmangën më të keqen. Ato u përleshën me hajdutin, i morën armën dhe shpëtuan grabitjen.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari i njohur i plotësoi ëndrrën dy fëmijëve, në vështirësi ekonomike nga një fshat i thellë i Librazhdit. Me ndihmën e shqiptarëve, ai ka arritur të ndërtojë një shtëpi të re për familjen Hasa, që jetonte në kushte ektreme dhe që banesa e vjetër mund t’iu shembej nga momenti në moment.
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano
  Altin Goxhaj dhe pastori Akil Pano, falë punës dhe idealeve të tyre, arritën që të fitojnë gjyqin në favor të familjes. Ata fituan betejën kundër axhendës së LGBTQ, që propozonin se mami dhe babi duhet të zëvëndësoheshin me prindi 1 dhe prindi 2. Altin Goxhaj dhe Pastori Akil Pano e penguan këtë axhendë në Shqipëri.
  Polici i rrugores
  Polici i rrugores në Tiranë, i cili tregoi me fakte arsyen e vërtetë se pse kishte gjobitur qytetarin mashtrues. Ai dërgoi videon në JOQ dhe tregoi se e kishte gjobitur qytetarin sipas ligjit, pasi fëmija ishte para në automjet dhe jo mbrapa siç pretendonte mashtruesi.
  Erald Myftaraj
  Erald Myftaraj, i riu që bëri një thirrje të madhe për të ndihmuar Floriselin, të miturin, që ishte shtruar në spital dhe ka nevojë për transplant zemre. Pas thirrjes së tij, mijëra qytetarë u motivuan dhe sot janë mbledhur shumë para në llogarinë e Floriselit.
  Agron Kolgjini
  Agron Kolgjini, është qytetari që ndihmoi me një strehë Gëzim Ibrahimin. Ai e strehoi atë pranë biznesit të tij, në një dhomë. Ai tha se po bën aq sa mundet, pasi i erdhi keq kur dëgjoi rastin e të moshuarit.
  Policia e Kosovës
  Policia e Kosovës, që po i bën ballë agresivitetit të ekstremistëve serbë. Ata jnë në veriun e Kosovës, çdo sekondë dhe çdo sekondë përballen me sulme të vazhdueshme nga serbët. Deri tani asnjë efektiv i policisë kosovare nuk është zmbrapsur nga këto protesta.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Fatlind Ahmetaj
  I pari në listë është Fatlind Ahmetaj, i riu që mashtroi një qytetar duke i blerë një Iphone 14 ProMax me 1900 dollarë false. Nuk dihet nëse ky person është arrestuar.
  Romeo Xega
  I dyti është Romeo Xega, trajneri i një ekipi volejbolli vajzash, i cili goditi me shuplakë dy volejbolliste. Sipas tij, ai i ka goditur ato për t’i përmendur në lojë, por kjo ngjarje ka marrë shumë komente negative.
  Taulant Malaj
  I treti në listë është Taulant Malaj. Ai masakroi me thikë vajzën e tij, një shtetas italian dhe më pas gruan. Fatkeqësisht, vajza 16-vjeçare dhe shtetasi italian vdiqën në vend, ndërsa bashkëshortja e tij shpëtoi. Pasi kreu vrasjen, Taulant Malaj i filmoi viktimat dhe videon e shpërndau në Whatsapp.
  Hajduti i xhamisë
  I katërti është një qytetar nga Kosova që vodhi paratë e sadakasë në një xhami. Siç edhe u pa nga pamjet ai hyri në xhami dhe futi duart të vendin ku mblidheshin paratë e sadakasë.
  Nëna që dhunoi fëmijën
  E pesta është nëna që dhunoi fëmijën në Durrës. Ajo mori zvarrë fëmijën e saj dhe më pas e shkelmoi fort tek shkkallët e një ndërtese. Mësohet se 22-vjeçarja është nga Peqini dhe është proceduar penalisht. Video e dhunës mori shumë komente negative.
  I riu që vodhi dy telefona
  Në listë është edhe i riu që vodhi dy telefona në sy të shitësit në rrugën e Durrësit. Siç edhe postoi JOQ ai i mori telefonat duke biseduar me shitësin dhe duke i thënë këtij të fundit se është duke i vjedhur telefonat.
  Zhaklin Lekatari
  Zhaklin Lekatari është në këtë listë, pasi komentet e saj gjatë vizitës në Serbi ngjallën shumë komente negative. Ajo e quajti Serbinë një vend të sigurt për faktin se nuk ka shqiptarë dhe gjithashtu postoi në rrjetet sociale ushtarë serbë që kanë marrë pjesë në masakrat ndaj shqiptarëve të Kosovës.
  Tefik Tashi
  Tefik Tashi është 58-vjeçari nga Elbasani, i cili vrau me sëpatë kunatën e tij. Sipas tij arsyeja ishte që ajo nuk i kishte shtruar drekën dhe nuk i kishte hapur telefonin. Gjithashtu tregon se ajo edhe e shante për burrërinë.
  Adoleshenti vrasës
  I nënti në listë është adoleshenti që masakroi me thikë pë vdekje Fatjon Bicin nga Gramshi. Pas një sherri në rrjetet sociale, O.Ç masakroi me thikë Fatjonin, pak minuta pas mbylljes së orëve të mësimit.
  Infermierja tik-tokse
  Infermierja tik-tokse, është në listë për mungesën e etikës dhe sjelljeve jo normale në orët e mësimit dhe praktikës. Ajo postonte në tik-tok momente nga praktika mjekësore dhe vëmendjen më të madhe negative e mori momenti kur ajo postoi në tik-tok embrionin e një fëmije të abortuar.
  Tan Gjyla
  Tan Gjyla, lushnjari që trupin e tij muskuloz e përdor për të vrarë kafshët në mënyrë çnjerrëzore. Ai postoi në tik-tok një video ku vriste një kalë në mënyrë të frikshme.
  Kiara Biba
  Kiara Biba, anëtarja e LGBT-së që kërcënoi me jetë stafin e JOQ ALBANIA. Asaj nuk i pëlqyen aspak artikujt e JOQ ALBANIA dhe zgjodhi që të kërcënonte me jetë të gjithë gazetarët. Lidhur me këtë ngjarje u kërkua edhe reagim nga policia.
  “Pronarët” e plazhit
  “Pronarët” e plazhit në Karpen, janë pjesë e listës, pasi ata përzunë nga plazhi një familje të thjeshtë që po pushonin buzë detit. Ata shkuan pranë tyre dhe i përzunë duke i thënë që plazhi është privat. Për më tepër e filmuan momentin duke pretenduar se kanë të drejtë.
  Qytetari mashtrues
  Qytetari mashtrues, i cili dërgoi në JOQ ALBANIA një video, ku akuzonte efektivin e policisë se e kishte gjobitur pa të drejtë. Mirëpo, kjo ishte e gjitha një gënjeshtër, pasi polici kishte të drejtë. Qytetari po qarkullonte me makinë me fëmijën para dhe gjoba ishte e drejtë, ndryshe nga ç’pretendonte qytetari mashtrues.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit