“Pele” fjala më e re në fjalor, përkthehet “unik”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 28.04.2023, 00:28

Pelé, pseudonimi i legjendës së ndjerë të futbollit, zyrtarisht është bërë sinonim i fjalës "i jashtëzakonshëm, i pakrahasueshëm, unik".

Fjalori Michaelis në gjuhën portugeze, një nga më të njohurit në Brazil, shtoi "pelé" si një mbiemër të ri në botimin e tij online. Përfshirja erdhi pasi një fushatë nga Fondacioni Pelé për të nderuar yllin e futbollit mblodhi më shumë se 125,000 firma.

Pelé vdiq në dhjetor në moshën 82-vjeçare. I vetmi lojtar që ka fituar tri herë Kupën e Botës, ai konsiderohet gjerësisht si futbollisti më i mirë në histori.

Gjatë karrierës së tij si lojtar që zgjati dy dekada, ai shënoi një rekord prej 1,281 golash me klubin brazilian Santos, ekipin kombëtar të Brazilit dhe New York Cosmos.

Që nga vdekja e tij nga ndërlikimet nga kanceri i zorrës së trashë, ish-klubi i tij, Santos, kanali sportiv SporTV dhe Fondacioni Pelé kishin bërë presion që emri i yllit të futbollit të njihej me hyrjen e tij në fjalor.

Të mërkurën, botuesit pas fjalorëve Michaelis njoftuan se fjala do të përfshihej në versionin dixhital të fjalorit të tyre në gjuhën portugeze menjëherë dhe në versionin e printuar sapo të botohej botimi tjetër.

Në fjalor thuhet: pe.lé mbiemër. Dikush që është i jashtëzakonshëm, i cili ose që për shkak të cilësisë, vlerës ose epërsisë së tyre nuk mund të barazohet me asgjë ose askënd, ashtu si Pelé, pseudonimi i Edson Arantes do Nascimento (1940-2022), i cili konsiderohet si sportisti më i madh i të gjitha kohërave; i jashtëzakonshëm, i pakrahasueshëm, unik."

Fondacioni Pelé, një organizatë bamirëse e krijuar për të ruajtur trashëgiminë e lojtarit, tha se ishte një nderim i përshtatshëm për "mbretin".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit