Foshnja lind me lëkurën e shpinës si “guaskë”, prindërit e quajnë “breshkë e vogël ninxha”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.04.2023, 14:03

Një foshnje e lindur me një një sëmundjeje të rrallë të lëkurës është quajtur 'breshka e vogël ninxha' nga prindërit e tij.

Tetëmbëdhjetë muajshi James McCallum nga Clearwater, Florida , vuan nga nevus kongjenital melanocitar i cili shkakton shfaqjen e një njolle lëkure anormalisht të errët dhe jo kanceroze në shpinën e tij.

Kjo njollë mbulonte 75 për qind të shpinës së tij kur lindi, por u rrit me shpejtësi dhe kur ishte dy muajsh, ajo ishte bërë më e trashë dhe më e madhe, 'si një guaskë breshkash'.

Foshnja ka pasur dy operacione të vështira për ta hequr atë dhe tani po merr ilaçe për të nxitur lëkurën e tij normale të rritet mbi zonën e dëmtuar.

Nevusi melanocitar kongjenital (CMN) është një gjendje që prek rreth një përqind të foshnjave të lindura në SHBA. Por rritjet më të mëdha janë shumë më pak të zakonshme , duke prekur rreth një në çdo 50,000 lindje. Kjo shkaktohet nga zhvillimi i gabuar i qelizave të pigmentit gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë, duke çuar në një keqformim beninj, të ngjashëm me tumorin në shpinë.

Nëse nuk trajtohen, njollat në shpinë mund të ndikojnë gjithashtu në trurin dhe palcën kurrizore duke çuar në kriza. Ata gjithashtu rrisin rrezikun e vuajtjes nga kanceri i lëkurës.

Prindërit e foshnjës thonë se ai ka vështirësi në fjetje dhe i duhet të flejë përmbys ose anash. Atyre iu është thënë gjithashtu se njolla nuk kishte gjëndra djerse, gjë që i bëri ata të kufizonin sa kohë djali i tyre mund të kalonte jashtë për të shmangur rrezikun e mbinxehjes.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit