Goditi me bërryl yllin e Liverpool, Federata Angleze merr vendimin për gjyqtarin anësor

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 14.04.2023, 11:06

Constantine Hatzidakis, gjyqtari anësor, i cili goditi me bërryl Andy Robertson në ndeshjen mes Liverpool dhe Arsenal, nuk do të marrë asnjë masë ndëshkuese. Pamjet kur arbitri ngrinte bërrylin në drejtim të lojtarit skocez u bënë virale menjëherë në rrjetet sociale.

Në atë moment Robertson protestoi dhe “denoncoi” goditjen e gjyqtarit, por arbitri kryesor, Paul Tierney e ndëshkoi me karton të verdhë për protestat e tij. Më pas zyrtarët e Liverpool rrethuan gjyqtarët duke kërkuar të ndërmerren masa ndaj arbitrit.

Një ditë pas incidentit Federata Angleze hapi një hetim, por pas të gjithë verifikimeve veprimi i gjyqtarit është konsideruar i paqëllimshëm dhe ndaj tij nuk do të ketë asnjë ndëshkim. Lajmin e bën të ditur vetë Federata Angleze nëpërmjet një deklarate sqaruese.

“Ne kemi shqyrtuar tërësisht të gjitha provat në lidhje me incidentin e fundit në Anfield, që përfshin mbrojtësin e Liverpool, Robertson dhe zyrtarin e ndeshjes, Constantine Hatzidakis, dhe nuk do të ndërmarrim asnjë veprim të mëtejshëm.

Procesi ynë gjithëpërfshirës përfshin shqyrtimin e deklaratave të detajuara nga Liverpool dhe “PGBMOL”, si dhe kënde të shumta të pamjeve filmike, në lidhje me incidentin dhe rrethanat e tij”, deklaroi Federata Angleze. Vetë gjyqtari i ka kërkuar falje Robertsonit dhe është shprehur se goditja nuk ishte e qëllimshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Papiqulo
  I pari në listë është Papiqulo, i riu nga Kosova, i cili me makinën e tij jeshile bënte manovra të rrezikshme në çdo rrugë të mundshme. Këto manovra u bënë virale në rrjetet sociale dhe kjo po e shtynte më shumë të riun të bënte të tilla veprash. Mirëpo me sjelljen e tij ai ka vënë në rrezik jetën e shumë personave.
  Odeta Dume
  E dyta është gazetarja e Carlo Bollinos, Odeta Dume. Ajo është në këtë listë, pasi për disa klikime dhe për të rritur shikueshmërinë, në emisionin e saj, LIVE i dha lajmin mamasë së Brisildës 22-vjeçare se vajza e saj kishte vdekur. Kjo mungesë profesionalizmi dhe etike solli reagim të madh të qytetarëve por edhe të kolegëve gazetarë.
  Urim Hyseni
  I treti është Urim Hyseni, i riu nga Kosova që ekzekutoi mamanë e tij. Ai i preu kokën mamasë dhe tregonte në polici se kjo ishte një porosi nga alienët dhe rusët.
  Gëzim Sulollari
  I katërti është Gëzim Sulollari, instruktori i patentës, i cili ngacmonte seksualisht vajzat kursante. Ai i dërgonte atyre mesazhe të papërshtatshme dhe foto të organit gjenital.
  Deborah Keçi
  E pesta është Deborah Keçi, drejtoresha patronazhiste e Erion Veliajt. Drejtoresha, e nxehur me rezultatin, u fut në fushën e basketbollit dhe i hodhi në kokë arbitrit, bluzën që kishte rënë në tokë. Ky gjest ka marrë shumë komente negative.
  Megi Pojani
  Megi Pojani, modelja dhe moderatorja e njohur u bë virale për videon ku shfaqej duke dridhur të pasmet tek varri i stërgjyshes. Ajo bënte veprime të papërshtatshme mbi varrin e të afërmes dhe ky veprim mori shumë komente negative nga qytetarët.
  Endri Meksi
  I shtati është Endri Meksi, djali miliarder i ish-kryeministrit, i cili edhe pse ka marrë miliarda lekë nga xhepat e shqiptarëve gjen kohën të tallet me ta. Në vend që të japë llogari për çdo qindarkë të marrë, ai komenton dietën e tij dhe paraqitjen fizike.
  Klodiana Kapo
  Klodiana Kapo, drejtoreshë e Faktoje, një organizatë e Sorosit, për llogari të Lali Lekut. Me urdhër nga lart ajo po bën çmos që të cënojë zërin e qytetarëve që shkruajnë për JOQ ALBANIA.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit