Sulmi ndaj JOQ/ Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias ‘shuplakë’ Veliajt: Jemi të shokuar, kërko falje!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 31.03.2023, 19:48

Një tjetër organizatë ka reaguar në lidhje me sulmin që Erion Veliaj bëri ndaj JOQ ALBANIA dhe faqes Lolita dy ditë më parë.

Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe të Medias ka reaguar ashpër duke thënë se është në rrezik jeta e personave që kryebashkiaku i Tiranës ka përmendur. Sipas kësaj Qendre, Erion Veliaj ka akuzuar pa fakte dhe madje ka thënë se në lidhje me këtë ka vënë në lëvizje edhe policinë.

Në reagimin e plotë, përmenden gjithashtu mediat proqeveritare, të cilat kanë bërë gabimin e Erion Veliajt, duke publikuar fotot e personave që thuhet se janë administratorë të JOQ Albania dhe Lolita. Organizata i bën thirrje Erion Veliajt të kërkojë falje dhe të sigurohet se jeta e dy personave që ka përmendur është e sigurt.

Reagimi i plotë:

Më 29 mars 2023, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj foli për dy persona si administratorë të dyshuar të dy faqeve anonime satirike në Shqipëri, duke shkaktuar shqetësim për sigurinë e individëve.

Përpjekja e paprecedentë për të identifikuar publikisht pronarët e faqeve anonime erdhi teksa Veliaj po fliste në kryeqytet për linjat e reja të transportit publik.

Gjatë aktivitetit, Veliaj përmendi dy platforma satirike të njohura: blogun personal në Facebook Lolita, i cili ka dhjetëra mijëra ndjekës në Shqipëri dhe një tjetër blog JOQ (Jeta Osh Qef), një tjetër faqe e njohur në Facebook që lejon përdoruesit të komentojnë.

Ekspertët e medias në Shqipëri njohin natyrën e interesit publik të të dyja platformave, të cilat drejtohen në mënyrë anonime dhe janë kritike ndaj qeverisë dhe kryebashkiakut të Tiranës.

Gjatë eventit, Veliaj bëri të ditur emrin dhe mbiemrin e gruas që pretendon se qëndron pas blogut Lolita, duke përmendur se ajo ka dy fëmijë. Ai gjithashtu tregoi një person për të cilin pretendonte se ishte administrator i JOQ. Kryebashkiaku pretendoi, pa dhënë asnjë provë, se të dyja platformat ishin përfshirë në shantazh ndaj kompanive të autobusëve në Tiranë, të cilat ai pretendonte se kërcënoheshin të paguanin para për të shmangur vlerësimet negative.

Komentet e kryebashkiakut dhe emrat e plotë të administratorëve të dyshuar u raportuan menjëherë nga mediat proqeveritare.

Sulme dhe kërcënime të shumta verbale janë bërë ndaj dy personave në komentet e portaleve, si dhe në rrjetet sociale. Kjo shkaktoi shqetësime për sigurinë fizike të dy individëve. Kritikët ngritën shqetësime të veçanta lidhur me përmendjen specifike nga kryetari i bashkisë për gratë dhe fëmijët pasi ato mund të vihen në rrezik.

Në një dalje të dytë më 31 mars, Veliaj i përmendi sërish personat dhe tha “Kam vënë në dijeni policinë dhe prokurorinë dhe rezulton se janë në lëvizje” duke lënë të kuptohet se janë afër arrestimit të mundshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit