Shkencëtari: Pas shtatë vitesh fillon epoka që do të na çojë drejt pavdekësisë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 21.03.2023, 16:52

Shkencëtari Raymond Kurzweil një ndër futuristët më në zë në rang ndërkombëtar ka bërë me dije se nga viti 2030 njeriu do të shkojë drejt një jete pa kufi, pra drejt pavdekësisë. Sipas shkencëtarit, pas 7 vitesh do të takojmë një epokë në të cilën gjenetika, nanoteknologjia dhe robotika do të na lejojnë të mos plakemi, të mos sëmuremi dhe të jetojmë pafundësisht. Hipoteza në dukje absurde mund të bëhet realitet, sipas parashikimeve të futuristit Raymond Kurzweil, i cili parashikon fillimin e një epoke të re, të cilën ai e quan "të singularitetit". Në futurologji, singulariteti është momenti në të cilin përparimi teknologjik do të përshpejtohet përtej çdo pritshmërie, duke ndryshuar rrënjësisht realitetin tonë.

Këto parashikime ilustrohen nga një artikull në “Focus” i cili tregon momentin e fillimit të kësaj epoke të re: do të ndodhë kur qenieve artificiale “të pavarura” do t’u jepet jetë dhe do të karakterizohen nga shkrirja midis teknologjisë dhe inteligjencës njerëzore. Sipas shkencëtarit, falë teknologjisë së gjeneve, trupat tanë do të jenë në gjendje të qëndrojnë gjallë për një kohë të pacaktuar. Për të rikthyer plakjen dhe për të kuruar sëmundjen do të ketë nanoteknologji, një nga revolucionet themelore të epokës së singularitetit. Revolucioni robotik do t'i lejojë njerëzimit të zhvillojë makina me një inteligjencë të barabartë ose më të madhe se ajo e njerëzve. Sipas parashikimeve të futuristit, për të gjitha këto nuk do të duhet të presim gjatë, pasi deri në vitin 2030 do të jemi në gjendje të rrisim jetëgjatësinë me më shumë se një vit çdo vit.

Po sipas shkencëtarit në të ardhmen, do të ketë nanorobotët falë të cilëve do të hamë pa shtuar peshë, do të kemi të gjithë energjinë që na nevojitet, do të mposhtim infeksionet dhe sëmundjet, do të zëvendësojmë organet tona dhe do të përmirësojmë funksionimin e trurit tonë. Shkencëtari parashikoi saktë se deri në vitin 2000 një kompjuter do të mposhtte një kampion shahu njerëzor në një lojë, ardhjen e kompjuterëve portativë dhe telefonave inteligjentë dhe kalimin në teknologjinë wireless, madje edhe shpërthimin e Interneti më parë ishte i qartë për këdo tjetër. Sipas një sondazhi rezulton se ndër 147 parashikimet e bëra prej Raymond Kurzweil, 115 rezultuan plotësisht të sakta, 12 në thelb të sakta dhe vetëm 3 krejtësisht të gabuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit