37-vjeçarja diagnostifikohet me sëmundjen e rrallë dhe të dhimbshme, duart i bëhen si “kthetra”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.03.2023, 23:26

Një 37-vjeçare është diagnostikuar me një sëmundje të rrallë që e ka lënë me duar 'si kthetra' dhe dhimbje ekstreme. Kur u diagnostifikua me këtë sëmundje asaj iu dhanë vetëm 10-15 vjet jetë në moshën 27-vjeçare.

Claudia Sultan, një autore dhe konsulente projektesh, ishte ulur në tavolinën e saj një dekadë më parë kur vuri re se gishtat e saj u kthyen në blu dhe 'të ftohtë si akulli'

Claudia nga Uellsi i Ri Jugor mendoi se po ndjente efektet e dimrit por tani e di se ishte shenja e parë e një diagnoze shumë më të keqe. Claudia vuante nga skleroderma, një gjendje e rrallë auto-imune që shpërndan më shumë kolagjen në trup dhe e bën lëkurën të ngurtësuar, krijon shtrëngim të indeve lidhës dhe dhimbje të vazhdueshme.

Sapo kisha dalë jashtë kur vura re se gishtat e mi u kthyen nga blu në të kuqe dhe më pas në të bardhë.

Simptoma e pazakontë vazhdoi për dy javë përpara se ajo të vizitonte mjekun që e diagnostikoi gabimisht me sëmundjen e Raynaud një gjendje që bën që zonat e trupit të ndjehen të mpirë dhe të ftohtë. Në javët e ardhshme, Claudia zbuloi se ajo nuk ishte në gjendje të lëvizte bërrylat e saj, kishte vështirësi në ngritjen e krahëve mbi kokën e saj dhe nuk mund të bënte as një filxhan çaj për vete. Ajo gjithashtu u rrëzua nga shkallët duke zbritur nga një tren sepse gjunjët e saj nuk lëviznin.

Seria e ngjarjeve e çoi Claudia-n në diagnozën e saj përfundimtare të sklerodermës, e cila mund të ngurtësojë indet rreth organeve vitale, si mushkëritë, zemra dhe veshkat.

Ndërsa trupi i saj po prodhonte një fluks kolagjeni, fytyra e Claudia-s ndihej gjithnjë e më e shtrënguar dhe e fortë e pa rrudha.

Do të doja të kisha rrudha në vend të sklerodermës. U ndjeva e bllokuar në trupin tim dhe e shkëputur nga vetja. Është sikur u zgjova një ditë dhe isha një person krejtësisht tjetër.

Shkaku i sëmundjes është i panjohur dhe nuk ka kurë pavarësisht se 6000 australianë diagnostikohen me të çdo vit. Klaudias iu rekomanduan mjekime në përpjekje për të reduktuar simptomat dhe për të kontrolluar sëmundjen, por 'asgjë nuk funksionoi' dhe iu tha se duhej 'të jetonte me të'.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit