Shqiptarët dhe bangladeshasit po braktisin vendin/ Rama kërkon t’i mbajë duke rritur pagat, a do ia vlejë?

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.03.2023, 19:16

Pak vite më parë, kryeministri Edi Rama iu bënte thirrje të huajve që të investonin në Shqipëri pasi i konsideronte shqiptarët “dele” që nuk organizohen në sindikata dhe nuk kërkojnë të drejtat e tyre.

Dikur Rama i cilësoi shqiptarët popull dembel që rrinë vetëm në kafene dhe nuk duan të punojnë. Asokohe ai iu kërkoi sipërmarrësve shqiptarë që të punësonin bangladeshas, afrikanë e indianë në bizneset e tyre me shpresën se bizneset do ringrihen e bashkë me to edhe ekonomia.

Por tani që jemi në vitin 2023 shumë gjëra kanë ndryshuar. Fuqia punëtore po e braktis çdo ditë e më shumë Shqipërinë. Nëse dikur largoheshin nga vendi vetëm shtresat e ulëta të shoqërisë, tani po largohen edhe të rinjtë, studentët, shtresa e mesme, punëtorët, zanatçinjtë dhe jo vetëm.

Një shembulli konkret i largimit të fuqisë punëtore profesioniste janë farmacistët të cilët duke ndjekur rrugën e infermierëve dhe mjekëve po largohen çdo ditë e më shumë në drejtim të Gjermanisë, Italisë dhe Anglisë.

E duke u ndalur te Anglia përmendim me qindra-mijëra të rinj që janë larguar dhe po largohen pasi në Shqipëri nuk shohin asnjë të ardhme. Për ta rrogat minimale nuk mund të quhen të tilla pasi çmimet janë stratosferike dhe niveli i jetesës po rritet vazhdimisht.

Ndërkohë që nëse dikur Rama i mbante shpresat te të huajt nga Bangladeshi, Sri Lanka dhe India, tani këto shpresa janë shuar plotësisht. E themi këtë pasi me qindra punëtorë të ardhur nga këto vende po e shfrytëzojnë Shqipërinë si një trampolinë për të ikur drejt vendeve të Evropës. Sapo nisin punë në Shqipëri, këta shtetas largohen fshehurazi duke lënë punëdhënësit e tyre në udhëkryq dhe punën në gjysmë.

I gjendur përballë një situate të tillë ku shqiptarët kanë braktisur vendin e tyre dhe të huajt po e shfrytëzojnë për qëllimet personale, Rama po kërkon të marrë masa.

Tani që jemi në prag zgjedhjesh dhe shumë biznese kanë mbetur pa punëtorë, Rama iu kërkon sipërmarrësve që të rrisin rrogat minimale pasi në të kundërt nuk do pajisen me leje ndërtimi e investimi.

Një metodë të tillë Rama e ka provuar edhe në zgjedhjet e mëparshme, por koha e ka treguar se nuk ka qenë aspak efektive. Mbetet për t’u parë nëse këtë vit rritja e pagës minimale do i mbajë shqiptarët në vendin e tyre, ku çmimet e ushqimeve, karburanteve dhe qirave janë më të larta se në shumë vende të Rajonit dhe më gjerë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit