Veliaj nuk iu dha edukatore për fëmijën autik, prindërit fitojnë gjyqin 4-vjeçar me të

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.03.2023, 00:43

Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës në çdo dalje të tij publike kujdeset që niveli i propagandës të arrijë nivelet sa më të larta.

Koha e ka treguar dhe vazhdon ta tregojë se për Veliajn, dikur edhe Ministër i Mirëqenies, shtresat vulnerabël janë pika kryesore e propagandës së tij.

Por fotot e tij me fëmijë romë, të moshuar dhe pakica shoqërore duket se janë thjesht një fasadë pasi rasti i mëposhtëm tregon qartë sjelljet e tij flagrante.

Në vitin 2019, dy prindër në Tiranë regjistruan fëmijën e tyre të diagnostikuar me çrregullim të spektrit autik, në një prej kopshteve publike të kryeqytetit. Por për shkak të problemeve të tij shëndetësore, prindërit kërkuan një edukatore shtesë në mënyrë që fëmija të mësonte njësoj si bashkëmoshatarët e tjerë.

Për realizimin e kësaj kërkese, fëmija u paraqit para Komisionit Multidisiplinar Mjekësor, i cili rekomandoi që i mituri duhet të asistohet nga një mësues shtesë të paktën pesë orë në javë.

Por pas shumë procedurash nga Drejtoria e Kopshteve dhe Çerdheve në Bashkinë e Tiranës dhe Drejtoria Vendore e Arsimit Tiranë, caktohet një mësuese shtesë për fëmijën e mitur. Ky mësues(edukator) caktohet të zhvillojë vetëm një orë mësim në javë për fëmijën e mitur.

Ky vendim i marrë nga vartësit e Veliajt nuk u pranua nga prindërit, pasi një orë në javë ishte e pamjaftueshme për zhvillimin e fëmijës së tyre. Pas këtij vendimi ata ankohen pranë Komisionerit për Diskriminim, ku kërkojnë konstatimin e diskriminimit të fëmijës së tyre.

Në prill të vitit 2020, Komisioneri konstaton se institucionet shtetërore, përfshirë drejtoritë e Bashkisë së Tiranës dhe Zyra Arsimore e kryeqytetit kanë diskriminuar fëmijën e mitur. Në vendimin e tyre ndër të tjera thuhet:

“Rekomandimi i komisionit multidisiplinar për të asistuar fëmijën me mësues ndihmës i është njoftuar Drejtorisë së Përgjithshme të Çerdheve dhe Kopshteve (DPÇK) më datë 07.01.2020. Edhe pas datës 07.01.2020 DPÇK, Bashkia Tiranë nuk rezulton që të ketë marrë asnjë masë për të zbatuar rekomandimin e komisionit multidisiplinar dhe për të siguruar mësuesin ndihmës”.

Por teksa Bashkia e Veliajt dhe Zyra Arsimore Tiranë shmangnin përgjegjësinë për marrjen e këtij vendimi, muajt kalonin dhe fëmija i mitur vijonte të mos merrte shërbimin e nevojshëm nga strukturat shtetërore.

Gjatë kësaj kohe, Komisioneri për Diskriminimin konstatoi se në vendimin e tij strukturat e Bashkisë së Tiranës nuk ishin bashkëpunuese dhe në disa raste, nuk kanë kthyer përgjigje mbi kërkesat e këtij institucioni.

Pas kësaj Komisioneri për Diskriminim e cilësoi të drejtë ankesën e prindërve dhe konstatoi se Bashkia e Tiranës dhe Zyra Arsimore e kryeqytetit kanë diskriminuar fëmijën e mitur, duke mos i siguruar mësuesin shtesë sipas rekomandimeve të Komisionit Multidisiplinar.

Por sërish edhe vendimi i Komisionerit për Diskriminim nuk u pranua dhe çështja përfundoi në Gjykatën Administrative, ku prindërit u përballën sërish me Bashkinë Tiranë. Ekspertët e thirrur në gjykatë arritën në konkluzionin:

Mungesa e mësueses ndihmëse ka sjellë që fëmija i mitur të ketë regres në zhvillimin e tij mendor. Ngjarja ka sjellë ndryshime themelore në stilin dhe cilësine e jetës së familjarëve të tij, ndikim negativ në funksionimin e jetës së përditshme, si dhe në marrëdhëniet ndërpersonale.

Në mars të vitit 2021, Gjykata Administrative e shkallës së parë konstatoi të drejtë vendimin e Komisionerit kundër Diskriminimit dhe kërkoi nga Bashkia Tiranë dhe Zyra Arsimore dëmshpërblimin me nga 500 mijë lekë (në total 1 milionë lekë të reja) për prindërit e fëmijës së mitur, për shkaktim dëmi moral dhe ekzistencial.

As kaq nuk mjaftoi për Bashkinë Tiranë e cila e ankimoi këtë vendim në gjykatën e shkallës së parë. Por sërish edhe Gjykata e Apelit Administrativ u dha të drejtë prindërve të fëmijës së mitur. Në vendimin e tyre thuhet:

Se për shkak të pakujdesisë në bashkëpunim të dy organeve, ZVA Tiranë dhe DPÇK pranë Bashkisë Tiranë, ka ndodhur shkelja e të drejtës për trajtim të barabartë në situata të ngjashme apo të njëjta dhe trajtim ndryshe në situata të ndryshme.

Ky vendim shënoi edhe fundin e betejës ligjore 4-vjeçare të dy prindërve të cilët kërkuan që edhe fëmija i tyre të edukohet si gjithë fëmijët e tjerë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit