Francezët i vënë flakën Parisit, protesta të dhunshme dhe përplasje me policinë për pensionet

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.03.2023, 22:41

Policia franceze është përplasur me protestuesit në Paris për të tretën natë radhazi pasi mijëra njerëz u mblodhën për të protestuar kundër reformës së pensioneve.

Me parullat: “Macron, dorëhiqu" dhe "Macron do të thyhet, ne do të fitojmë" protestuesit marshuan nëpër qytet. Policia përdori gaz lotsjellës dhe u përlesh me disa grupe protestuesish të cilët u vunë flakën koshave të plehrave.

Policia ka ndaluar tubimet e protestave në Place de la Concorde, sheshin më të madh të Parisit, si dhe Champs-Élysées pas dy netëve radhazi trazirash në kryeqytetin francez. Vetëm mbrëmjen e sotme policia ka arrestuar më shumë se 76 protestues.

Për shkak të rrezikut serioz të prishjes së rendit dhe sigurisë publike çdo tubim në një vend publik në Place de la Concorde dhe zonën përreth, si dhe në sektorin Champs-Élysées, është i ndaluar. Personat që tentojnë të mblidhen aty do të largohen sistematikisht nga forcat e rendit.

Të enjten, 10,000 protestues u mblodhën pranë ndërtesës së Asamblesë Kombëtare, dhe policia raportoi 258 arrestime. Qeveria franceze vendosi të enjten të miratojë me një akt legjislativ reformën e pensioneve për rritjen e moshës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit