Ergys Verdho i KESH dhe Albert Zogo luajnë me “2 porta” në tenderin 800 MLN LEKË

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 18.03.2023, 15:28

Gjatë vitit 2022 shqiptarët u përballën me çmimin në rritje të energjisë për shkak se ishim në krizë. Qeveria thoshte se, kjo krizë erdhi nga lufta Rusi-Ukrainë dhe se çmimi i energjisë është rritur kudo. Por, faktet e vazhdueshme kanë treguar se ne paguanim energjinë më shtrenjtë se në rajon dhe Europë, dhe shkak për të ishin thatësira e krijuara nga keqmenaxhimi.

Sigurisht që KESH do të shkaktonte këtë kolaps, pasi e ka mendjen se si të furnizojë oligarkët me fondet e energjisë. Verdho në atë kohë zhvillonte tenderë korruptivë të cilët fillonin me vlerë nga 1.2 miliardë lekë deri në gati 6 miliardë lekë. Kryesisht projekte për shërbime të panevojshmes si mirëmbajtje sistemi, rikonstruksion zyrash e të tjera.

Të njëjtën gjë po bën dhe tani, në një kohë kur vendi ynë ndodhet akoma në krizë. Me 13 mars kreu i KESH Ergys Verdho ka firmosur një tender me vlerë 800 milionë lekë.

Në fakt nuk kuptohet qartë se sa para do të shpenzohen për këtë tender, pasi Verdho po luan me dy porta. Konkretisht, bëhet fjalë për prokurimin me objekt “Riparim, mirëmbajtje makina dhe automjete për një periudhë 2 – vjeçare”. Fondi limit i përcaktuar është 80,580,000 lekë të reja. Por më poshtë në dokument Verdho ka shtuar pikën ku shkruhet saktësisht që “Në rastin kur, objekti i prokurimit përbëhet nga disa artikuj, shumatorja e çmimeve për njësi është 244,145,148 lekë".

Pra në këtë tender Vedho ka luajtur me dy vlera të fondit limit: atë 800 milionë lekë me TVSH në masën 100% të fondit limit që ia ka dhënë firmës “ Alstezo”, në pronësi të Albert Zogos. Dhe vlerën 2.4 miliardë lekë me TVSH , deklaruar si përmbledhëse të çmimeve totale për njësi shërbimi, që ka shpallur sikur e ka dhënë në të vërtetë.

Me të njëjtin argument është paraqitur edhe oferta e Zogos. Ky i fundit edhe e ka përfituar tenderin pa garë fare, por ka një ofertë të dyfishtë dhe me fond sa 100% e fondit limit. Çka përbën një tjetër shkelje ligjore.

Ndërsa vlen të shtojmë që, në bazë të ligjit “ Për Prokurimet Publike” kur fondi limit i dhënë firmës fituese është 800 milionë lekë, në asnjë mënyrë nuk duhet shënuar në dokument një tjetër fond me vlerë ndryshe. Pasi, në këtë rast i bie që firma ka marrë 800 milionë lekë për këtë shërbim, ndërsa 1.6 milionë lekë i ka marrë Ergysi në xhepin e tij.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit