Lumi Vjosa u shpall Park Kombëtar, fadromat e privatit vijojnë me gërryerjen dhe shkatërrimin e tij

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.03.2023, 00:55

Pak ditë më parë lumi Vjosa mori zyrtarisht statusin Park Kombëtar dhe lajmi bëri bujë të madhe në mediat brenda dhe jashtë vendit.

Bashkë me 3 degë të tjera të lumit Vjosë, më konkretisht lumi Drino, lumi Bënç dhe Shushica, Evropa u bë me Parkun e parë Kombëtar të Lumit të Egër.

Por pavarësisht këtij statusi të rëndësishëm dhe peshës që mban tani, në lumin Vjosa shkatërrimi dhe gërryerja e shtratit vijon ende.

Në JOQ ALBANIA kanë mbërritur disa pamje që tregojnë më së miri shkatërrimin që po i bëhet lumit Vjosa. Ky lum i egër dhe i veçantë po shkatërrohet nga firmat private që si të pangopura që janë vijojnë ta cungojnë edhe më tepër natyrën e bukur shqiptare.

Sipas qytetarëve, në lumin Vjosa, firma “Cobial” e njohur për gërmime në tokë, sistemime dhe prodhim materialesh inerte po gërryen me fadroma lumin. Edhe në pamjet e mëposhtme mund të shihni se si fadromat vijojnë punën e qetë duke gërryer lumin pa u shqetësuar për statusin që ka.

Denoncimi i qytetarit:

Pershendetje joq shifeni se cfar bejn firmat private dhe cfar leje jep ministria e mjedisit pasi vjosa benca drino edhe shusica jan shpallur park kombetar dege te vjoses. Firma Cobial

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit