Të lutem Delina, kërkoji Bledit që të marrë në mbrojtje femrat!

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 17.03.2023, 21:16

Ditën e sotme u përballëm me një skandal të vërtetë të Policisë së Shtetit. Disa oficerë të lartë të Komisariatit Nr. 1, mes të cilëve edhe një oficere femër, bënin komente seksiste në lidhje me një adoleshente të humbur.

Skandali merr përmasa të mëdha pasi diskutimi seksist u realizua në grupin e punës me të paktën 80 anëtarë të forcave policore. Pra policët e shtetit që paguhen me paratë tona, talleshin rëndë dhe hapur me një adoleshente të gjorë e cila ishte larguar nga shtëpia.

Në një skandal të tillë kaq të rëndë, minimalisht Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi duhet të kishte dhënë vetë dorëheqjen pa pritur shkarkimin. Megjithatë duke ditur që Bledi nuk e dëgjon thirrjen tonë pasi është i zënë me vajin e palmës, kemi një lutje për bashkëshorten e tij, zj. Delina Fico.

Bashkëshortja e Ministrit të Brendshëm është angazhuar prej vitesh në shumë OJQ të cilat marrin financime të majme nga Europa për mbrojtjen e të drejtave të femrave. Ajo njihet si një aktiviste e shoqërisë civile, me ekspertizë në çështjet gjinore.

Zj. Fico ka punuar gjerësisht me OJQ lokale, rajonale dhe ndërkombëtare. Mjafton të përmendim se zonja Fico ka qenë ose është anëtare në këto organizata: UNIFEM – entiteti i Kombeve të Bashkuara i përkushtuar ndaj barazisë gjinore dhe fuqizimit të grave; Fondi i Veprimit Urgjent për të Drejtat e Njeriut të Grave, Rrjeti i Grave Lindore Perëndimore, Shoqata e grave "Refleksione", Shoqata Gratë e Kosovës, dhe një sërë OJQ të tjera që mbrojnë femrat.

Por për habi, zonja në fjalë ka humbur fare pa nam e nishan dhe nuk ka lëshuar asnjë deklaratë në rastin e skandalit të sotshëm ku një vajzë adoleshente është tallur në mënyrë makabre nga disa policë që presupozohet se duhet ta mbrojnë.

Gjithsesi, e dashur zonja Fico, të paktën kërkojini bashkëshortit tuaj Bledi Çuçi të zbatojë ligjin e të mbrojë femrat shqiptare, pasi javët e fundit jo vetëm nuk janë mbrojtur, por kanë përfunduar të vrara njëra pas tjetrës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Zotëria që gjeti portofolin
  Kandidati i parë është zotëria që gjeti portofolin më gati një milionë lekë dhe vendosi që atë t’ia dorëzojë të zotit. Ai bëri kërkesën për publikim në JOQ ALBANIA, që të gjente pronarin e portofolit të humbur. Gjithashtu portofoli kishte brenda dokumente shumë të rëndësishme.
  Banorët e lagjes në Elbasan
  Të harruar nga pushteti vendor, disa banorë të një lagjeje në Elbasan janë heronjtë e atij komuniteti, pasi ata me shpenzimet e tyre dhe me krahët e tyre, dolën dhe rregulluan rrugën. Askush nga bashkia nuk ishte kujtuar për atë rrugë, kështu që ata vendosën që ta merrnin vetë situatën në dorë.
  Adnan Dibrani
  Adnan Dibrani, u hodh në ujin e ftohtë të lumit Moraca në Podgoricë për të shpëtuar një foshnje që kishte rënë brenda. Pasi e nxorri nga uji, Andani i bërë masazh kardiak foshnjës duke i shpëtuar jetën.
  Adem Qorri
  40-vjeçari, Adem Qorri, i cili jetonte me familje në Florida të ShBA-së ka humbur jetën teksa po e shpëtonte një 10-vjeçar që po mbytej në det. Ademi shpëtoi nga mbytja shokun e djalit të tij, por vetë nnuk ia doli dot.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i radhës ështrë i riu nga Tirana, që mori të moshuarin, që kishte humbur rrugën, e futi në makinë dhe e dërgoi në komisariat. Ai qëndroi me të derisa u siguria që familjarët e tij do shkonin ta merrnin.
  Zjarrfikësit e keqpaguar
  Kandidatët e radhës janë disa zjarrfikës nga Tirana, të cilët pavarësisht kushteve të këqija, mungesës së mjeteve dhe rrogës së ulët, bënë maksimumin për të shpëtuar një mace që kishte mbetur në një pemë. Pavarësisht vjedhjes që u bëhet atyre nga drejtorët dhe kryetari i bashkisë, ata vazhdojnë të punojnë me pasion.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Dan Hutra
  I pari që e hap këtë listë është Dan Hutra, njeriu që vrau tre gra dhe plagosi tre të tjera në Tiranë. Ai vrau dy të afërmet e ish-bashkëshortes së tij dhe motrën e një kundërshtari që kishte pasur në burg. Gjithashtu, ai plagosi edhe tre shtetase të tjera, të cilat sot fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën.
  Bledi dhe Tatjana Bajraktari
  Të dytët janë Bledi dhe Tatjana Bajraktari, dy pronarët e disa hoteleve të cilët prej muajsh nuk paguajnë punonjësit. Në redaksinë e JOQ ALBANIA mbërritën dhjetra denoncime që Bledi dhe Tatjana, u mbajnë lekët që ata i kanë fituar me djersë.
  Dionis Teqja
  Kandidati i tretë është Dionis Teqja, pronari i Megatek, i cili vazhdon që të mos marrë masa për sigurinë në punë në qendrën tregtare. Në muajin Mars, një 32-vjeçar humbi jetën në vendin e punës. Kjo ngjarje është e përsëritur.
  Instruktori i patentës
  Kandidati i katërt është instruktori i patentës në Tiranë. JOQ ALBANIA pak ditë më parë ka publikuar pamjet se si një instruktor patente i mëson makinën një vajze duke u fut në kthesë me të tretin. Për më tepër, për pak centimetra, një qytetare u rrezikua të përplasej nga automjeti.
  Policja Ina Nuka
  Policja Ina Nuka, është kandidatja e radhës. Efektivja e policisë, edhe pse vetë një vajzë, filloi të tallej me një të mitur që kishte humbur kontaktet me familjen, mesazhet u bënë virale dhe sjellja e saj ishte tepër e shëmtuar. Ajo bënte komente seksiste mbi vajzën dhe insinuonte mbi moralin e saj.
  Burri që vodhi celularin
  Burri që vodhi celularin në një furrë buke. Edhe pse e dinte shumeë mirë që telefonin e harroi klientja para tij, një burrë nga Tirana, ka vjedhur telefonin ashiqare fare. Kjo sjellje është dënuar nga qindra qytetarë dhe videoja ka marrë komente shumë negative.
  Erion Veliaj
  I radhës, është Erion Veliaj, ose i njohur ndryshe si Lali Leku. Në muajin mars, përveç vjedhjeve të shumta që ai ka bërë, Veliaj ka nisur sulmin ndaj mediave që e kundërshtojnë dhe i nxjerrin vjedhjet zbuluar. Një prej tyre është edhe JOQ.
  Odeta Dume
  Kandidatja e tetë është Odeta Dume, gazetarja në televizionin e Carlo Bollinos, e cila duke thërritur fort, kërkonte që të akuzonte JOQ ALBANIA se merrte para për personat e humbur, që të publikoheshin në faqe. Ky lajm i shëmtuar i prodhuar nga studioja e saj ka ngjallur shumë komente negative për të.
  Mjeku Erzen Dobi
  Kandidati i nëntë është mjeku Erzen Dobi, i cili në orarin e punës kërcënon pacientët. Siç edhe e kemi postuar mjeku kërcënon pacientin duke i thënë që ‘ta heq bluzën dhe dalim jashtë’ duke pretenduar për një konfrontim fizik me të. Edhe ky personazh ka marrë shumë komente negative.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit