U shkarkua pasi dha intervistë pa lejen e eprorëve, rikthehet në detyrë drejtori i Parkut Divjakë-Karavasta

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.03.2023, 18:49

Ardian Koçi do të rikthehet në postin e drejtorit të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta pasi Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura, që varet nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka anuluar urdhërin për pushimin e tij nga puna.

Koçi, i cili prej 10 vitesh ka drejtuar Parkun Kombëtar u pushua nga puna pas një interviste që ai dha për Zërin e Amerikës, pa marrë leje tek eprorët. Ai tha se pushimi nga puna dhe arsyjeja ishin qesharake pasi shkelja ishte etike dhe nuk përbën faj administrativ për një masë të tillë. Në këtë intervistë televizive Koçi dhe ekspertë të tjerë të mjedisit folën rreth turzimit në Shqipëri dhe promovimit që duhet bërë. Por kjo mesa duket nuk i pëlqeu Ministrisë e cila vendosi ta pushonte nga puna menjëherë.

Pasi lajmi për shkarkimin e tij nga puna bëri bujë të madhe në media, organizatat e mjedisit dhe ekspertët e qytetarët, Ministria ka vendosur të tërhiqet nga vendimi i saj dhe të rikthejë në detyrë Ardian Koçin. Një drejtues tepër i respektuar dhe i nderuar nga qytetarët e Lushnjes, Divjakës dhe më gjerë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit