Shkoi në Greqi për një jetë më të mirë, punëtori shqiptar rrëzohet nga skela dhe vdes

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16.03.2023, 17:28

Një 49-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në Greqi pasi është aksidentuar në vendin e punës.

Ngjarja tragjike ka ndodhur në Mykonos, teksa shqiptari po lyente disa mure në një objekt të papërfunduar.

49-vjeçar shqiptar mbërriti në ishullin e Mykonos dy vite më parë me familjen e tij për një të ardhme më të mirë. Ai ra nga skela, nga një lartësi prej rreth dy metrash dhe vdekja e tij ishte e menjëhershme. Trupi i tij i pajetë u gjet pak më vonë nga djali i tij, i cili po punonte me të dhe ishte larguar nga vendi i ngjarjes pak më parë për të çuar disa mjete në makinë.

Nga të dhënat e deritanishme nuk është bërë e mundur të përcaktohen shkaqet e sakta të vdekjes . Kontraktori që kishte punësuar shqiptarin është proceduar nga policia pasi akuzohet për 'vrasje me paramendim'.

Trupi i pajetë i punonjësit shqiptar do të transferohet në mjekësinë ligjore të Pireut për të përcaktuar shkaqet e vdekjes.

Vdekja e shqiptarit që dyshohet se ka ardhur për shkak të mungesës së sigurisë në punë sjell hetime të reja në lidhje me punësimin e emigrantëve dhe punëtorëve të paligjshëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit