Denoncimet shtohen por Celibashi nuk ndalet/ Jep pa garë tenderin 558 MLN LEKË për mirëmbajtje sistemi

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 16.03.2023, 13:52

Ndonëse ankesat vërshojnë në Komisionin e Prokurimeve Publike, kreu i KQZ Ilirjan Celibashi, vazhdon të zhvillojë tenderë të shtrenjtë me oligarkët e prokurimeve. Gjatë muajit shkur, dhjetëra denoncime janë bërë për tenderët në shkelje të ligjit që zhvillon Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Konkretisht nga fundi i janarit deri në 10 shkurt janë bërë 8 ankesa në KPP, kryesisht për tenderët me objekt: “Blerje kuti votimi dhe kuti materiale zgjedhore, “Blerje kuti votimi dhe kuti materiale zgjedhore, si dhe “Blerje bexhe plastike (mbajtëse ID) dhe rripa për bexhet, për administratën zgjedhore”.

Pa mbajtur asnjë përgjegjësi për këto ankesa, Celibashi vazhdon të nënshkruaj kontrata të tjera, të cilat gjithashtu janë në shkele të ligjit.

Tenderi më i fundit i riregjistruar në APP ka si objekt “Infrastruktura Tik e Institucionit”, për të cilin fondi i vënë në dispozicion kap vlerën 558 milionë lekë të reja pa TVSH dhe rreth 650 milionë lekë të reja me TVSH.

Këto para që i nxjerrë Celibashi pa u menduar dy herë shkojnë në arkën e firmës “S&T Albania” Sh.p.k, me pronar Kleanthi Prifti. Në dokumente nuk raportohet që në garë të ketë marrë pjesë ndonjë firmë tjetër dhe të jetë skualifikuar.

Çka do të thotë se tenderi është zhvilluar në mungesë të konkurrencës dhe i është falur kështu Klenathi Priftit. Duke shkelur rregullin kryesor të ligjit për prokurimet publike.

Ndërkohë, në dokument shohim se projekti ështëzhvilluar përmes procedurës me negocim. Pra fituesi ishte përcaktuar. Ndonëse, ligji shqiptar nuk mbështet zhvillimin e tenderëve përmes këtyre procedurave, pasi cenojnë tregun dhe konkurrencën e lirë.

Ndërsa firma “S&T Albania” është e njohur për përfitimin e tenderëve nga institucione të rëndësishme, të cilat i japin hapësirë në ndërhyrjen e sistemeve. Në vitin ë lamë pas kjo firmë mori 4 miliardë lekë tender për të përmirësuar sistemin që gjobit qytetarët. Dhe këtë kontratë e përfitoi në shkelje të ligjit. Siç e shohim Celibashi e ka zgjidhur qesen për zgjedhje dhe nuk di të ndalet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit