Dimitrov: Është joserioze t’i hedhet faji Bullgarisë për deportimin e hebrenjve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 13.03.2023, 08:54

Për t’ia hedhur fajin Bullgarisë për deportimin e hebrenjve nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut është e joserioze, thotë Angel Dimitrov, bashkëkryetar i Komisionit të përbashkët për Çështje Historike dhe Arsimore midis Republikës së Bullgarisë dhe Republikës të Maqedonisë së Veriut.

Duke komentuar deklaratën e presidentit Stevo Pendarovski me rastin e 80-vjetorit të dëbimit të hebrenjve nga territori i sotëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitrov për “BTA” tha se është krejtësisht e papranueshme të flitet në këtë mënyrë për Bullgarinë.

“Drejtësi do të thotë të njohësh dhe emërtosh të vërtetën dhe që ajo të respektohet nga të gjithë. Që të ndodhë pajtimi, ai duhet të kërkojë falje për rolin e qeverisë së atëhershme profashiste në Sofje në deportimin e hebrenjve maqedonas”, tha Pendarovski në fjalimin e tij.

“Madje është jo korrekte nga ana e një politikani me përgjegjësi të madhe, qëllimi i të cilit duhet të jetë vendosja e marrëdhënieve të mira diplomatike mes dy vendeve tona”, komenton Dimitrov.

Dimitrovi shton se Bullgaria është i vetmi vend në Evropë që nga njëra anë ishte aleate me Gjermaninë naziste, por nuk iu bind presionit të saj dhe shpëtoi të gjithë hebrenjtë e saj

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit