Nisin “vajtimet” në Serbi: Mesazhi i tifozëve boshnjakë për Kosovën i “çmend” mediat serbe

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.03.2023, 19:24

Mesazhi i tifozëve boshnjakë “Mirësevini, lojtarë nga Kosova e Pavarur” drejtuar hendbollistëve kosovarë ka “çmendur” mediat në Serbi, shkruan lajmi.net.

Kombëtarja e Kosovës në hendboll po përballet në Tuzlla me Bosnjë e Hercegovinën në ndeshjen e dytë kualifikuese për Euro 2024.

Gjatë intonimit të himnit të shtetit të Kosovës, tifozët e Bosnjë e Hercegovinës shpalosën mesazhin e ngrohtë për hendbollistët “dardanë”.

I menjëhershëm ishte reagimi edhe i mediave serbe në Beograd të cilat e quajtën “skandal” mesazhin e tifozerisë boshnjake.

“Skandal në Tuzlla: Tifozët e Bosnjë e Hercegovinës e përshëndetën me një pankartë të turpshme ndeshjen kundër Kosovës false” – thuhet në titullin skandaloz të “espresso.rs”. Organizatorët e kësaj sfide i ka kritikuar gazeta serbe “Informer”.

“Thyerje dhe turp në Tuzla! Skena për të cilat organizatori duhet të ketë turp janë parë në ndeshjen e hendbollit të Bosnjë-Hercegovinës dhe të ashtuquajturës Kosova” – shkruan gazeta në fjalë.

Kjo nuk është hera e parë që mediat në Serbi raportojnë në mënyrë skandaloze kur bëhet fjalë për shtetin e Kosovës, të cilën ata ende e konsiderojnë si pjesë të Serbisë, anise realiteti është krejtësisht ndryshe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit