Behgjet Pacolli 100% zotërues i Aeroportit të Vlorës/ Kompania turke i shet 40% të aksioneve për 4450€

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 07.03.2023, 12:16

Aeroporti i Vlorës është një nga kontratat koncesionare më të kundërshtuara nga ekspertët e mjedisit dhe ambientalistët për shkak se qeveria shqiptare i ka dhënë pronësinë e ndërtimit milionerit nga Kosova Behgjet Pacolli në Lagunën e Nartës.

Zona e mbrojtur e cila i zhvesh nga statusi nga qeveria shqiptare, do të shkatërrohet nga ndërtimet për aeroportin dhe ekosistemet e gjallesave që jetojnë aty do të shpërbëhen duke sjellë pasoja zinxhir në gjënë e gjallë e në mjedis.

Pavarësisht se fituese të koncesionit u shpall kompania e Pacollit dhe një kompani turke, kjo e fundit i ka shitur aksionet biznesmenit me një vlerë minimale prej 4450 eurosh duke e bërë atë zotërues me 100% të aeroportit të Vlorës.

Dhe punimet po vazhdojnë, por çfarë ndodhi që njëra firmë hoqi dorë?

Kujtojmë se në mars të vitit 2021, fitues u shpall konsorciumi i kompanive Mabco Construction në pronësinë e biznesmenit dhe politikanit kosovar, Behgjet Pacolli në partneritet me kompaninë turke, Yda Group, shkruan TVA.

Konsorciumi fitues ka marrë përsipër që të investojë 104 milionë euro për ndërtimin e aeroportit, por rreth një vit e gjysmë pas fitimit të tenderit, kompania turke YDA Group u largua nga projekti dhe i shiti Pacollit paketën e vet prej 40% të aksioneve për një vlerë minimale prej 4450 eurosh.

Përfaqësuesi i kompanisë koncesionare, Valon Lluka, ka deklaruar në një intervistë për BIRN se firma turke u largua nga projekti pasi nuk iu përgjigj investimit të premtuar. Por, nga ana tjetër ekspertët shprehen se kontrata koncesionare për aeroportin e Vlorës e vendos qeverinë shqiptare në pozita inferiore, pasi i garanton investitorit të ardhura edhe kur nuk realizon qarkullim pasagjerësh.

Sipas kontratës, qeveria shqiptare ka marrë përsipër që të kompensojë të ardhurat e munguara të investitorëve privatë, duke vënë në dispozicion të projektit rreth 138 milionë euro të taksapaguesve përgjatë 10 viteve të para të operimit.

Në këtë rast thellohen e më shumë dyshimet pse kompania turke u tërhoq, ndërsa organizatat e mjedisit shprehen se do të vazhdojnë përpjekjet për të anuluar këtë projekt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit