Bardh Spahia i Shkodrës “zbërthen” thesin, i jep 330 milionë babait të këshilltares së bashkisë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 25.02.2023, 22:36

Jo vetëm kryebashkiakët e Rilindjes përveshin mënget dhe fusin duart në paratë e popullit. Nuk janë më të pakët as kryebashkiakët demokratë të cilët ashtu si “kolegët” mavi nuk lënë rast pa shfrytëzuar tenderat për të shpërndarë paratë e shqiptarëve nëpër lloj-lloj xhepash e valixhesh.

Një rast i dyshimtë është edhe tenderi që do të gjeni në vijim. Bëhet fjalë për një procedurë të organizuar nga Sh.A Ujësjellës Kanalizime Shkodër, institucion në varësi direkte të Bashkisë Shkodër dhe kryetarit të saj Bardh Spahia.

Tenderi mban numrin e referencës REF-53052-12-13-2022 dhe ka si objekt “Rikonstruksion i rrjetit kryesor të ujësjellësit dhe ndërtim i rrjetit të brendshëm të ujësjellësit në fshatrat Kullaj, Guci, Shtoj i Ri, Shtoj i vjetër, Vinotekë dhe fshat i Ri (Pularia), Hoti i Ri, Grude e Re”.

Fondi limit është 35,812,546 lekë të reja pa TVSH ose rreth 430 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH. Dukë parë dokumentacionin e tenderit shikohet se kanë marrë pjesë 4 kompani nga të cilat fitues është shpallur bashkimi i kompanive “ALB-KONSTRUKSION” & “KARL GEGA KONSTRUKSION” për shifrën 27,727,030 lekë të reja pa TVSH ose gati 330 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Por nëse i hedhim një sy pronarëve të këtyre kompanive vihet re një fakt mjaft interesant. Firma ALB-KONSTRUKSION ka si pronarë Ejell Radohina dhe Naim Fatkoja. Sipas artikujve të publikuara në media, mësohet se Ejell Radohina është babai i një këshilltareje të Bashkisë Shkodër të quajtur Griselda Radohina.

Pra me pak fjalë, bardh Spahia nëpërmjet Ujësjellësit të Shkodrës i ka dhënë 330 milionë lekë babait të njërës prej këshilltareve të tij. Epo, llogaritë i bëni vetë miq!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit