Dritan Agolli i FSHZH i merr kredi Europës me paratë e popullit për t’i hedhur në tendera oligarkësh!

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 20.02.2023, 11:44

Fondi Shqiptar i Zhvillimit nuk është ngopur me paratë e BERZH (Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim) dhe ka kërkuar shtyrjen e afatit të kredisë në lidhje me projektin “Programi i Rrugëve Lidhëse Rajonale dhe Lokale”.

Dritan Agolli përveç se është shumë pas me afatin e projektit, kërkon shtyrje të afatit me 18 muaj sepse nuk i ka përvetësuar të gjitha paratë e përcaktuara në aktin e kredisë. Sipas afateve fillestare marrja e parave duhej të kishte përfunduar në fund të vitit 2022. Por, FSHZH këtë nuk e ka arritur pasi ka punuar në rrugë të kundraligjshme, të mbushura me afera.

Sipas rregullit, FSHZH mund t’i tërheqë paratë nëse paraqet planet e qarta se si dhe ku do të investohen këto para. Sa do të jenë shpenzimet për secilin, projekt dhe paratë që do të shpenzohen, por Agolli e ka të vështirë ta bëjë këtë, pasi ai lidh kontrata abuzive, të cilat nuk mund t’ia paraqesë kredidhënësit.

Kështu ka kërkuar shtyrje të afatit dhe Këshilli i Ministrave ia ka miratuar. Sipas afateve të reja, që tashmë janë miratuar, mbyllja parashikohet në 30 qershor 2024, teksa në kërkesën e bërë nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë thuhet se ky afat do të mundësonte finalizimin e aktiviteteve për t’u financuar nga kjo marrëveshje.

Sikur e cekëm pak më lartë, veçse se po merr kredi për të bërë punën që i takon vetë si institucion, FSHZH zhvillon tendera në shkelje flagrante të ligjit.

JOQ po nxjerrë vetëm një nga tenderët, për të cilin janë shpenzuar rreth 3 miliardë lekë. Ky tender është mbyllur pa konkurrencë. Dhe Agolli ka favorizuar ofertën më të shtrenjtë, çka përbën një tjetër shkelje të ligjit “Për Prokurimet Publike”.

Ndërkohë, edhe KLSH ka publikuar në vitin 2021 një raport për këtë projekt kontestoi se Fondi Shqiptar i Zhvillimit kishte të meta dhe mangësi në disa drejtime të veprimtarisë së tij që lidhen me menaxhimin.

Gjatë auditim janë konstatuar mangësi në dokumentacione dhe shpesh mos përputhje të tyre. Ka pasaktësi në dokumentet e Personelit të Dedikuar për projektin siç është parashikuar në marrëveshjen e financimit me Bankën Botërore dhe mos vlerësim të objektivave të përcaktuara në marrëveshjet e financimit me qëllim vlerësimin e rezultateve të punës së deritanishme”, raportonte KLSH.

Por, Agolli dhe qeveria nuk i marrin parasysh këto denoncime, as kur vijnë nga institucionet kontrollore. Kështu, vazhdojnë të zhysin vendin në borxhe dhe projektet bëhen gjysmake.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit