Sot ra tërmet 5.6M në Rumani/ Ministria e Mbrojtjes: Një objekt i paidentifikuar u pikas 11 mijë metra në lartësi

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.02.2023, 19:38

Një tërmet me magnitudë 5.6 goditi Rumaninë ditën e sotme, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së, dhe u ndje në vendet fqinje si Bullgaria, Serbia dhe Kosova.

Raportet lokale dhe postimet e mediave sociale treguan dëme të vogla në ndërtesa dhe makina në Rumani dhe treguan njerëz që dilnin me nxitim nga ndërtesat. Nuk raportohet për të lënduar apo humbje të konsiderueshme.

Tërmeti goditi në orën 3:16 pasdite në një thellësi prej 10 kilometrash në qarkun jugperëndimor të Rumanisë, Gorj, tha në faqen e saj të internetit Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Ndërkohë po ditën e sotme, sistemi i mbikqyrjes i Forcave Ajrore Rumune zbuloi një objekt ajror që dukej si një balonë moti që fluturonte në hapësirën ajrore të vendit, tha Ministria e Mbrojtjes – e cituar nga REUTERS.

Dy avionë MiG 21 LanceR u nisën në zonën që ndodhej në Rumaninë juglindore 10 minuta pas shikimit, por nuk mund të konfirmonin praninë e objektit, tha Ministria, duke shtuar se balona po fluturonte në një lartësi prej 11,000 metrash.

Ministria e Mbrojtjes tha se ekuipazhet e avionit qëndruan në zonë për 30 minuta përpara se të ktheheshin në bazë pasi nuk morën konfirmim vizual të objektivit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit