Nuk është Venecia! Ky është vendi më romantik i Europës, që ia vlen ta vizitoni çift

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 14.02.2023, 18:58

Shumica prej nesh mund të mos jenë të "entuziazmuar" për ditën e Shën Valentinit, por një gjë është e sigurt, askush nuk do t'i thoshte jo një udhëtimi të qetë e romantik për të dy.

Dhe për shkak se gjërat më romantike nuk ndodhin në ditën e Shën Valentinit, faqja e rezervimit të udhëtimeve Omio ka gjetur destinacionin më romantik të pushimeve në Evropë.

Në mënyrë të veçantë, ekipi analizoi kërkimet në Mbretërinë e Bashkuar për të gjetur destinacionin nr. 1 të zgjedhur nga çiftet.

Sipas të dhënave të Omio, Sevilja në Spanjë është destinacioni më romantik në Evropë për ata që duan të përjetojnë dashurinë me partnerin e tyre.

Çfarë mund të bëjë një çift në Sevilje

Në fund të fundit, Sevilja nuk u zgjodh rastësisht. Ajo ka tre vende të Trashëgimisë Botërore dhe është shtëpia e katedrales më të madhe gotike në botë.

Tërheqja kryesore në Tripadvisor është Real Alcazar de Sevilla, një pallat mesjetar islamik.

Turistët mund të vizitojnë gjithashtu katedralen e qytetit ose të enden rrugëve gjarpëruese të lagjes së tij të vjetër, Barrio Santa Cruz.

Në Plaza de Espana të qytetit, shumë çifte marrin me qira një varkë për të bërë një shëtitje romantike nëpër kanal.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit